Mistři řemesel ze severních a středních Čech
Severní Čechny nejsou právě oblastí, kterou by vyhledávali milovníci folklóru, ovšem jsou hotovou studnicí pokladů pro ty, kteří zkoumají a obdivují starodávná řemesla. Jablonecko se svou sklářskou a šperkařskou tradicí, Ústecko a Děčínsko s knoflíkářstvím a výrobou užitkového skla, Českolipsko se svým bylinkářstvím a výrobou léčivých vonných lektvarů.
Markéta Ševčíková se proto vypravila do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které letos slaví 120 let, za jeho ředitelkou Miladou Valečkovou do Tisé na Děčínsku, za historičkou Veronikou Kindlovou a do Vlčí Hory u Krásné Lípy za Adélou Zrubeckou, aby zjistila, kde se vzaly kořeny tamních řemeslných dovedností.
Svou pouť po Čechách zakončila s Janem Úlovcem ve středočeském královském Mělníce, proslulém nejen košíkářstvím, vinohradnictvím a vinařstvím, ale také výrobou oděvů a pivovarnictvím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.