Mlčenlivé rozhovory. Příběhy, které se mohly stát kdekoliv a kdykoliv

13. říjen 2016

Svých znalostí z psychologie využila Helena Veličková při tvorbě povídkového souboru Mlčenlivé rozhovory. V této sbírce povídek se stáváme svědky příběhů, které se mohly udát kdekoliv a kdykoliv. Přivádějí nás do tíživých situací, kdy je člověk osamělý a musí přemýšlet. Hovoří bezhlasně, s čímsi v duši, rozhovorem hledá vlastní cestu, východisko ze situace, morální rozhřešení.

V úterý 18. října od 18:00 hodin si přijďte do Velkého studia Českého rozhlasu Olomouc poslechnout úryvky právě z této knihy, kterou vám představí sama autorka. Autorské čtení Heleny Veličkové moderuje Dita Vojnarová a vy sami se můžete ptát na to, co vás zajímá.


Olomoucká spisovatelka a grafoložka Helena Veličková působila tři desítky let ve Vědecké knihovně v Olomouci. Autorka se už léta věnuje grafologii a psychologickému poradenství. O grafologii publikovala Helena Veličková dvě knihy a celou řadu článků.

„Víš, že nějakou dobu jsem se na tebe dokonce těšila? Představovala jsem si, že nemáš s Jízlivcem nic společného – že jsi takový můj dvojník, přebytek, že ze mě bujíš jako chlebový kvásek. A že jsem na ten zázrak přišla při prvním milování. Že jsem tehdy počala z lásky, z přemíry světla a sladkosti, jako když dáš kvasnicím cukr. Jenže to hříšné, opojné milování skončilo, přišel podzim, vdavky a počestné páření s Jízlivcem. Touha se scvrkla a proměnila v nechuť, a pak ve mně začals růst jako vzpomínka na lásku, poznala jsem to, až když jsem poprvé z domu utekla sem, k moři. Koupala jsem si nohy, tobě zachutnala slaná voda a chtěl jsi taky. Od té doby jsem jí plná jako měch. Poslyš, vážně se chceš octnout na suchu? Nespěchej, je tu tma, nech mě odpočinout. Počkej, až bouřka skončí, nahání mi strach.“
Helena Veličková: Zrození do tmy (ukázka)

Pro rozhlas upravená povídka Zrození do tmy olomoucké autorky Heleny Veličkové je dialogem ženy s jejím dítětem deroucím se na svět. Cesta k životu provázená až mystickým běsněním živlů je velmi bolestná, poznamenaná rozpolceností ženy stojící mezi dvěma muži. Povídku si můžete poslechnout v Setkání s literaturou v sobotu 15. října od 18:05 hodin.

Povídku Heleny Veličkové Zrození do tmy pro rozhlas upravil Jan Sulovský. V režii Tomáše Soldána účinkuje Veronika Lazorčáková.

autoři: sul , Irena Svobodová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.