Mluvit o těžkých chvílích v mateřství je nutné, tvrdí psycholožka Kateřina Hamerníková

22. září 2022

Jedna z pěti žen má v těhotenství nebo během prvního roku po porodu psychické problémy. „Ženy se za ně často stydí a nechtějí vyhledat odbornou pomoc,“ konstatuje Kateřina Hamerníková z olomoucké pobočky organizace Úsměv mámy.

Je naprosto běžné, že maminky už během těhotenství a zejména po porodu neprožívají jen pozitivní okamžiky, ale cítí i smutek, vztek, únavu a vyčerpání. Pocity, které jsou normální a fyziologické, ale které nečekají. „Jde o tzv. poporodní blues, které spustí obrovská změna, kdy se ze ženy stává matka,“ vysvětluje Kateřina Hamerníková.

Poporodní psychóza není častá, ale o to vážnější

Mnohem závažnější jsou pak poporodní deprese, úzkosti a psychóza, která sice postihuje minimum maminek, ale o to vážněji. „Nastupuje akutně po porodu a rychle se rozvine. Jsou s ní spojené bludy, halucinace, žena mívá pocit, že ji někdo pronásleduje. Nebezpečí v takovém případě hrozí mamince i dítěti,“ doplňuje psycholožka Hamerníková.

„Jsou s ní spojené bludy, halucinace, žena mívá pocit, že ji někdo pronásleduje.“
Psycholožka Kateřina Hamerníková o poporodní psychóze

Informace, týkající se poporodních psychických problémů, najdou ženy na webech organizace Úsměv mámy a Národního ústavu duševního zdraví, konkrétně na stránce www.perinatal.cz.

Poslechněte si záznam kompletního rozhovoru Dity Vojnarové s Kateřinou Hamerníkovou v pořadu Apatyka.

Spustit audio

Související