Množíme africké fialky, gloxínie a tořivky. Není to nic složitého, zapojit můžeme i děti

Největší audioportál na českém internetu

Z africké fialky odlomíme listy na množení | Foto: Jan Stanzel

Jak si je můžeme namnožit? Poradí Ivan Dvořák

Čeleď podpětovitých (Gesneriaceae) zahrnuje asi 3 000 druhů ve 130 rodech. Převážná většina podpětovitých roste v tropech. Některé druhy nápadně kvetou a pěstujeme je jako pokojové rostliny. Patří sem oblíbené africké fialky (Saintpaulia), tořivky (Streptocarpus) nebo gloxínie (Sinningia). Jak si je můžeme namnožit? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Africké fialky, gloxínie i tořivky (streptokarpy) dokážou dobře hospodařit s vodou, jsou to takové polosukulenty. Dužnaté listy mají pokryté trichomy (chloupky na pokožce rostliny), které je nejspíše chrání před nadměrným odparem vody a přehřátím. Ani jedna nemá ráda stanoviště na slunci.

Množí se z výsevů, ale tradičněji z celých listů nebo jejich částí. A právě tak si je můžeme namnožit doma. Stačí odlomit z fialky, gloxínie nebo tořivky (která má list s řapíkem) list, dát ho zakořenit do vody, do písku, do perlitu nebo do nějaké směsi na zakořeňování řízků. Pokud na zakořenění zvolíme vodu, použijeme neprůhlednou nádobu. A za pár týdnů máme novou rostlinku, která má stejné vlastnosti jako ta, z níž jsme list odlomili.

Některé druhy streptokarpů dělají jen málo listů, mají listy bez řapíků. U nich musíme nastříhat z listů řízky a rostliny namnožit z nich. Postup a výsledek je i v tomto případě stejný. Vznikne identická rostlina.“