Moravská filharmonie Olomouc představila nového šéfdirigenta Jakuba Kleckera i novinky v programu nadcházející sezóny

25. červen 2019

Olomoucká Moravská filharmonie připomene ve své nadcházející sezoně výročí Sametové revoluce či válečné události. Chystá taky novinku, cyklus hudebních podvečerů pro nastávající rodiče. Koncerty jeden z nejstarších orchestrů v Česku odehraje pod vedením nového šéfdirigenta Jakuba Kleckera.

Sedmatřicetiletý Jakub Klecker naváže na dlouholetou šéfdirigentskou éru Petra Vronského, který orchestru dal podle Kleckera osobitý zvuk. „Vytvořit další rozvoj nejen hudební, ale i umělecký, hráčský této instituci, která se ředí k nejstarším u nás v Česku,“ popisuje Klecker.

Jak dodává ředitel filharmonie Jonáš Harman, zůstává i v příští sezoně obvyklá struktura koncertních řad. Novinkou jsou hudební podvečery pro nastávající rodiče. U jejich vzniku stál i senátor, ambasador filharmonie a také novorozenecký lékař Lumír Kantor. Zájemci si tak v komorním prostředí se speciálním osvětlením můžou poslechnout vybrané krásné a intimní skladby. „To podněcování vazby mezi dítětem a matkou prostřednictvím hudby má význam vždy a všude. Mám z toho radost,“ říká Kantor.

Další ambasador Moravské filharmonie skladatel Jan Vičar má zase radost, že se do programu nové sezony dostane i současná hudba. 17. listopadu dokonce i jeho vlastní skladba inspirovaná středověkou Carminou Buranou. „Skladba vyjadřuje pocity mládí, lehkomyslnost, ale má i místa k zamyšlení. Tedy asi to, co pociťuje každý mladý člověk a studenti asi zejména,“ přibližuje Vičar.

Vedle renomovaných autorů a interpretů zvučných jmen se posluchači můžou těšit například na vítěze letošního ročníku soutěže Pražské jara, hobojistu Martina Daňka.

autor: bam
Spustit audio