Moravské divadlo Olomouc představí premiéru inscenace založené na reálném příběhu ztraceného dítěte

3. listopad 2023 10:40

Nejznámější hudební dílo polského skladatele Henryka Góreckého Symfonie žalostných písní se stalo základem pro novou inscenaci umělců olomouckého Moravského divadla. Má název Ad Matrem a popisuje strach rodičů o děti. Diváci inscenaci uvidí tento pátek večer v české premiéře.

Symfonie Henryka Góreckého v původním znění vypráví tři příběhy o ztrátě dítěte, o utrpení a smíření matky s touto ztrátou. 

Pro mě osobně jako pro mladého otce, který má děti zhruba ve stejném věku, je to velmi složité. Velmi intenzivně a dokážu si představit, jaké to je mít obavy o své děti, o své nejbližší,” říká ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Vstupenky na premiéru opery Ad Matrem kupujte ZDE.

Podle autora hudebního nastudování Tomáše Hanáka je symfonie kultovním dílem symfonické hudby 20. století. Je to skladba pro sbor a sopránové sólo k naší inscenaci. Sopránové sólo bude zpívat ten hledaný chlapec. Další skladbou je cyklus tří smíšených sborů na slova polské lidové poezie. A tím stěžejním dílem v závěru je třetí symfonie Henryka Góreckého, kde se řeší právě vztah matky a dítěte,” popisuje. 

Návštěvníci uslyší typickou ukázku minimalistické hudby. „Je to spíš takový prostor pro navození nějakého duchovního usebrání, nějakého klidu,” dodává Hanák.

Inscenace je inspirovaná reálným příběhem

Jak uvedl jeden z režisérské dvojice Petr Erbes, rozhodli se příběh vyprávět prostřednictvím malého chlapce, který se rodičům na několik hodin ztratil v horách. Je to příběh, který se odehrál minulý podzim v Orlických horách, kde se rodičům během výletu ztratil malý kluk. Proběhlo veliké pátrání, které dopadlo dobře a po několika hodinách to malé, ztracené dítě našli,” zmiňuje Erbes. 

Česká premiéra inscenace Ad Matrem začíná v Moravském divadle tento pátek v 19 hodin.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autor textu: Kryštof Brzobohatý

Spustit audio