Muzeum umění v Olomouci zaplní ilustrace Jiřího Šalamouna

29. leden 2015

V olomouckém Muzeu moderního umění začíná výstava jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů Jiřího Šalamouna. Prostory zaplní jeho ilustrace včetně například Maxipsa Fíka nebo Pana Tau, a také jeho grafická tvorba a volné kresby. Expozice nese název No tohle!? a muzeum ji pořádá při příležitosti autorových osmdesátin.

„Myslím si, že patřil mezi největší české ilustrátory 20. století. Tou silou, schopností interpretací, výkladu, komentáře i tím zvláštním médiem, kterým to vše prochází. Ten zvláštní humor, který má rozpětí od radostnosti, veselosti až po sarkasmus,“ říká o Jiřím Šalamounovi autor koncepce výstavy Jan Rous.

Ilustrace Jiřího Šalamouna návštěvníky muzea podle kurátorky Anežky Šimkové určitě dobře naladí. Je na co se dívat, potvrzuje:

„Je tu vystaveno kolem 600 malých i velkých kresbiček, originálních litografií. Je to to nejlepší z jeho ilustrační tvorby. Málokterý ilustrátor má takové štěstí, že je i milovaným autorem. To se mu podařilo hlavně díky jeho Maxipsu Fíkovi.“

Jiří Šalamoun na výstavě svých kreseb nazvané „Chytání snů“ (Foto © Pavel Vácha)

Na výstavě je k vidění hned několik originálních předloh pro ilustrace ke knize o Maxipsu Fíkovi.

„Myslím, že návštěvníky budou zajímat i ilustrace k Poslednímu mohykánu. Když Jiří Šalamoun připravoval ilustrace k tomuto dílu, musel k tomu přistupovat badatelsky. To, co z toho vydobyl, je opravdu nádherné,“ říká kurátorka a dodává:

„V Jiřím Šalamounovi se snoubí moudrý člověk, který má smysl pro humor. Člověk, který je usazený, ale zároveň je to věčné dítě.“

Muzeum umění připravuje k této výstavě i doprovodný program orientovaný na všechny věkové skupiny. Kromě animačních programů pro školy i dospělé nabídne například speciální komentovanou prohlídku s kriminalistou Janem Lisickým, který diváky provede především hororovou a detektivní částí výstavy.

V plánu je také filmový večer v Divadle hudby nebo znalostní kvíz ve spolupráci s olomouckou knihovnou.

Výstava bude otevřena do 17. května.

autor: Radka Kvasničková
Spustit audio