Muzeum umění vystavuje unikátní snímky předního českého fotografa Jaromíra Funkeho

16. listopad 2018

Jeho díly se chlubí muzea v New Yorku, Paříži či Tokiu. Ode dneška můžete vzácné a často dosud nezveřejněné snímky světoznámého fotografa Jaromíra Funkeho vidět také v Muzeu umění Olomouc. Jeho fotografie má ve svých sbírkách jako jedno z mála muzeí v Česku.

„Byl to člověk, který zásadním způsobem ovlivňoval celou českou a slovenskou fotografii,“ říká autor výstavy Vladimír Birgus. V Olomouci ukazuje výsek pravděpodobně jeho nejcennější tvorby z avantgardního období. „Od konstruktivismu, abstrakce až po surrealismus, proto je také Funke zastoupen v těch nejvýznamnějších muzeích od New Yorku až třeba po Tokyo,“ komentuje Birgus.

Vladimír Birgus a Štěpánka Bieleszová představují katalog k výstavě

Jaromír Funke se postupně propracoval vedle Fantiška Drtikola či Josefa Sudka mezi zásadní osobnosti meziválečné avantgardy. A jak doplňuje Vladimír Birgus, Funke byl originál a vždy šel svou vlastní cestou: „Vytvářel mnohé fotografie v improvizovaných podmínkách. Řada těch abstraktních studií vznikala třeba v obývacím pokoji jeho tehdejší přítelkyně, později manželky. Nepoužíval ani žádná rafinovaná osvětlení, čekal, až odpolední slunce bude takové, jaké ho chtěl mít. Používal různá odrazná zařízení, zrcadla a tak dál, aby vznikaly fotografie vyloženě abstraktní, kde už nejde o zobrazený objekt, ale jenom o světla a stíny.“

Fotografie jako finální umělecké dílo

Kurátorka Štěpánka Bieleszová ukazuje i čtyři fotografie, které pocházejí ze sbírek olomouckého Muzea umění. „Ty se nám podařilo získat už před několika lety, a to se sbírky významné české teoretičky fotografie Anny Fárové, takže jsou z vynikajícího zdroje,“ říká.

A ještě jedna zajímavost, která se týká Funkeho fotografií. Většinu z nich totiž nedělal v kopiích. A pokud, tak počtem velmi omezených. „Funke ty fotografie považoval za finální umělecké dílo na úrovni obrazu,“ vysvětluje kurátorka.

Portrét Jaromíra Funkeho od Josefa Sudka

Podle Vladimíra Birguse se proto nemůžeme divit, že za Funkeho fotografie jsou současní sběratelé ochotní zaplatit opravdu hodně: „Je pravda, že za některá díla tohoto typu zaplatili v Sotheby’s nebo Christie’s částky přesahující 100 tisíc dolarů.“

V mnoha ohledech unikátní expozici si můžete olomouckém Muzeu umění prohlédnout do 10. února. Je součástí výstavního projektu Rozlomená doba, která mapuje zrod moderního umění v deseti zemích střední Evropy.

autor: bam
Spustit audio