Muzeum v Přerově je prvním na světě, které pojmenovali po Janu Amosi Komenském. Chlubí se největší sbírkou jeho map a unikátními pravěkými nálezy

12. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muzeum Komenského v Přerově

Muzeum Komenského v Přerově působí v oblasti muzejnictví, památkové péče a ochrany přírody. Sídlí v několika měšťanských domech na malebném Horním náměstí v Přerově. Stálé expozice jsou umístěny v objektu zámku, kde se pořádají i nejrůznější výstavy. Součástí muzea je také středověký hrad Helfštýn a ornitologické stanice ORNIS v Bezručově ulici.

Z expozic přerovského muzea

Vznik přerovského muzea sahá do roku 1888 a jeho zakladatelem byl František Slaměník. Městské muzeum vzniklo o čtyři roky později. Tehdy se zaměřilo na regionální historii, archeologii, numismatiku, národopis, mineralogii a později také ornitologii. V roce 1955 se obě muzea sloučily.

Mezi nejzajímavější expozice dnes beze sporu patří čtveřice historických tříd, z nichž nejstarší je z dob Jana Amose Komenského. Je připomínkou časů, kdy Komenský ve městě studoval a později také učil. Muzeum se také může pochlubit unikátní sbírkou Komenského map, v depozitářích jich najdete několik desítek. Další třídy jsou z dob Rakousko-Uherska, 1. republiky a 50. let minulého století.

Podzemní prostory patří moderní expozici archeologie, která odkazuje na světoznámé nálezy z dob pravěku z nedaleké lokality Předmostí.

Zámeckou věž zaplnily desítky zvonů. Sbírku těch historických muzeu věnovala Marie Tomášková Dytrychová ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova. Expozici doplňuje lapidárium. Kamenné prvky, které bývaly součástí zámku.

Ta nejzajímavější místa Muzea Komenského v Přerově jsme podrobně prozkoumali společně s Janou Zemkovou v Pořadu Českého rozhlasu Olomouc Přímo z místa.

autor: zem
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...