Na armádu jsem nezanevřel, říká Jiří Fojtík, který při nočních střelbách přišel o ruku a nohu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Fojtík
0:00
/
0:00

V květnu 2016 ve vojenském prostoru Libavá během nočních střeleb zasáhlo bojové vozidlo pěchoty další vůz. Jeho velitel vyvázl bez zranění, řidič s poraněnou lopatkou, Jiří Fojtík na tom byl nejhůře. Vedle okamžité první pomoci mu tenkrát pomohla výborná fyzická kondice. „Trénoval jsem na přijímačky a na 70 kilometrovou Hostýnskou osmu,“ vzpomíná.

Prodělal 18 operací, dlouho rehabilitoval. Armáda mu nabídla zaměstnání, on se ale rozhodl nejdříve dostudovat obor rekreologie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého, kam ho přijali. Zaměřuje se na životní styl a využívání volného času pro zdraví.

Musel se znovu učit chodit s protézou. S úsměvem říká, že na tom byl stejně jako malé děti. Na ruce má myoelektrickou protézu. „Je to skvělý pomocník, používám ji na běžné věci. Dá se v ní podržet ne moc těžký předmět, vařím s ní.“ Na sporty, kterým se aktivně věnuje, má ale protézy speciální. Např. tu, které říká „chňapka“. Zacvakne ji na řídítka, do ní pak vloží další protézu určenou na sport. Na hory si zase bere protézu lehčí, aby zbytečně netahal velkou zátěž.

„Život je pro mě po úrazu plnější a mnohem dobrodružnější,“ zamýšlí se bývalý desátník 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. Uvědomil si, co všechno mohl ztratit. „Každý krůček vpřed je pro mě radost. Mohl jsem se vrátit na kolo, vylezl jsem na nejvyšší horu Západních Tater po svých anebo se mi zadařilo v plaveckých závodech, to stojí za to.“

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.