Na bilancování teď nemám čas, říká fotograf Jindřich Štreit ze Sovince

1. leden 2022

V deseti letech se s rodinou přestěhoval z rodného Valašska na Sovinecko do vesnice Hutov. Dosud tu žije přímo pod hradem Sovincem. Bydlí v budově, která bývala školou, v níž kdysi sám učil. 

S fotoaparátem a svými snímky však procestoval mnohé země i kontinenty. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách řady muzeí v Evropě i ve Spojených státech.

V tvorbě 70. a 80. let syrově a přesto poeticky zobrazoval život v kraji odlehlých sudetských vesnic. K lidem na starých snímcích, ke svým sousedům, se v současné době po desetiletích s fotoaparátem vrací.

Jindřich Štreit se hodně věnuje sociálním problémům a odloučeným skupinám lidí, komunitám, do jejichž nitra mnozí z nás nemají zvenku možnost nahlédnout. Dokáže zachytit intimní chvíle běžného života i mimořádných situací. Při pohledu na jeho fotografie na retrospektivní výstavě se může zdát, jakoby na celém světě žili stejní lidé. „V tom je právě to zobecnění, které já hledám,“ říká. „Ten obyčejný běžný život, ten je věčný, ten tu byl před tisíci lety a bude i za tisíc let, jen s jinými atributy. To podstatné zůstává stejné, a to je to, co mě zajímá,“ dodává.

Jindřich Štreit na Sovinecku nejen fotografoval, učil děti a vedl školu a pracoval jako dispečer na státním statku. Také pořádal v tomto odloučeném kraji výjimečné výstavy významných umělců, často těch, kteří v 70. a 80. letech nemohli v Československu vystavovat oficiálně. Tyto festivalové akce bývaly doplněné koncerty a divadelními představeními. Na jeho organizační, kulturní a uměleckou činnost se tehdejší režim díval s nevolí a Jindřich Štreit se také ocitl ve vyšetřovací vazbě a následně byl odsouzen k odnětí svobody v délce deseti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky.

Dnes na Sovinec za profesorem Jindřichem Štreitem přijíždějí také jeho studenti. Učil na FAMU a v současné době je jeho domovským pedagogickým působištěm Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

autoři: Aleš Spurný , pese
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka