Na Libavé cvičí další rotace ukrajinských vojáků. Jejich čeští kolegové pro ně vybudovali cvičné zákopy

29. říjen 2023 14:13

Připravit co nejefektivnější výcvik ukrajinským vojákům se snaží česká armáda na Libavé. Připravila pro ně síť cvičných zákopů. Ty mají simulovat boj v prostředí polních obranných staveb ve válkou zasažených oblastech Ukrajiny.

Spletitou sítí metr a půl hlubokých zákopů se pohybuje čtveřice ukrajinských vojáků a tzv. čistí prostor.

Stěny zákopů jsou pokryté prkny. Tvarem, hloubkou a také orientací se podobají bojištím východní Ukrajiny. Vojákům tak umožňují vést ostrou střelbu jednak z ručních zbraní ale i třeba hod ručními granáty.

Od loňského podzimu výcvik na Libavé už absolvovalo více než dva a půl tisíce ukrajinských vojáků. Další rotace ukrajinských vojáků má podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky na Libavou dorazit ještě letos. 

„Důležité nejenom proto, že prostě to je morálně správně, ale je to důležité i pro nás a pro naši vlastní bezpečnost a pro naši obranu. A je potřeba si říct, že prostě Ukrajina nám kupuje čas, draze za to platí svojí krví a drží Rusy dál od nás,“ říká Řehka.

Česká armáda kromě výcviku na Libavé vysílá i zvláštní týmy do Polska. Tam se zaměřují na výcvik ukrajinských odstřelovačů, ženijních specialistů a zdravotníků.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio