Na Libavé objevili torzo sousoší svatých. Zmizelo z náměstí a 70 let leželo zapomenuté pod zemí

26. listopad 2018

Ukryté v lesích vojenského újezdu Libavá pod vrstvou zeminy leželo téměř 70 let pískovcové sousoší svatého Floriana a Jana Nepomuckého. Kdo ho tam z náměstí ve Městě Libavá nechal odvézt, není zcela jisté. Ztracenou památku teď náhodou objevili členové Okrašlovacího spolku Lubavia. Torza těžká několik tun vykopali ze země a chtějí je alespoň částečně opravit.

Parta dobrovolníků vyzbrojená krumpáči, páčidly a lopatami se ze země snaží vykopat těžké pískovcové kusy. „Zatím je nám líto, že vidíme torza těl, ale nevidíme nikde hlavu. Ti vojáci to tak surově naložili na nějaký náklaďák a vysypali to tady, jako by vezli fůru kamene,“ říká Jindřich Machala, vedoucí Okrašlovacího spolku Lubavia, který výkopové práce vede.

Socha sv. Jana Nepomuckého objevená pod vrstvou hlíny na Libavé

Už teď ví, že sochy, které Radim Dankamič náhodou při hledání hub objevil, bezpochyby pocházejí z libavského náměstí. „To byla úplná náhoda. Byl jsem sám překvapený, že to tady takovou dobu vydrželo a nikdo si toho nevšiml. Ty sochy údajně měly být zavezeny někam do tankové cesty, nikdo neznal jejich osud. Zdá se mi to pořád ještě neuvěřitelné,“ komentuje Dankamič.

Vykopaná torza špinavá od hlíny a mechu srovnává s dobovými fotografiemi historik Jiří Glonek. „Vypadá to, že to bude svatý Jan Nepomucký. Má na sobě ten ornát, už jsme odhalili kříž, který držel v jedné ruce. Je to takové typické provedení svatého Jana Nepomuckého,“ uvedl historik.

Sochy čeká zásah restaurátorů

Vykopat sochu svatého není vůbec jednoduché, protože je zapletený do kořenů jasanu. „Snažíme se, abychom to nepoškodili, je to takové postupné odhrabávání. A je to teda hodně těžké,“ dodává Jindřich Machala.

Torzo sousoší je potřeba očistit od hlíny a mechu

O tom, kdo a kdy rozhodl o odstranění soch z libavského náměstí, žádné záznamy nejsou. „Budeme to teprve dohledávat, ale předpokládá se, že to bylo v 50. letech, kdy se asfaltovalo náměstí v Libavé. Moc starších památek v Libavé není. Obecně se tady toho moc nedochovalo, když pomineme Starou Vodu. Je to kus libavské historie, který zmizel a který se podařilo znovu nalézt,“ říká Machala.

Všechny nalezené části sousoší musí členové spolku očistit. Pokud tomu bude nakloněno vedení obce Město Libavá, rádi by památku nechali zrestaurovat a vrátili ji na její původní místo.

autor: kra
Spustit audio