Na olomouckém krajském úřadě a v Přerově zasahují policisté, zřejmě kvůli dopravním zakázkám

13. listopad 2023 11:50, aktualizováno

Na olomouckém krajském úřadu, ale také na přerovské radnici zasahují od pondělního rána policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) se pozornost policistů soustředí na veřejné zakázky, zřejmě jde o investice v dopravních stavbách. Podle ČTK policisté v Přerově prohledávají kancelář radního Michala Záchy (ODS), který je zároveň hejtmanův náměstek pro dopravu.

„Města Přerova se vyšetřování netýká, primátor Petr Vrána byl informován a podepsal mlčenlivost,“ potvrdila přítomnost policistů na přerovské radnici její mluvčí Lenka Chalupová. Na mlčenlivost odkázal také hejtman Suchánek při otázce ČTK, zda byl jeho náměstek zadržen.

Krajský náměstek Michal Zácha, který má na kraji v kompetenci dopravu, sport a volný čas, je zároveň přerovským uvolněným radním, na starosti zde má školství, sport a grantovou politiku, a také předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací v Přerově. ČTK se jej nepodařilo kontaktovat, má nedostupný mobil.

Poskytujeme součinnost, jakou NCOZ potřebuje.
Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje

Informaci ohledně případných zadržených nechtěli zatím komentovat ani státní zástupci z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci, kteří případ dozorují.

„Pokud je obecně zadržena nějaká osoba, doba zadržení je 48 hodin – v této lhůtě se musí buď rozhodnout o propuštění této osoby na svobodu, nebo pokud je zahájeno trestní stíhání, musí dojít v této lhůtě k podání návrhu na vazbu, je-li k tomu důvod a soud má na rozhodnutí o tomto návrhu dalších 24 hodin,“ řekl náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš.

Zásahy mimo kraj

VSZ v Olomouci také uvedlo, že se zásah netýká pouze krajského úřadu, policisté podle žalobců zasahují zejména na území Olomouckého kraje, ale i mimo něj, potvrdil Bartoš. Podle informací ČTK se zásahy mimo kraj mohou týkat podezřelých, kteří mají trvalé bydliště mimo Olomoucký kraj.

Detektivové z NCOZ rovněž dělají domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. „Další informace pro tuto chvíli nemůžeme uvolnit,“ řekl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun.

Policisté podle hejtmana Suchánka zasahují na krajském úřadu od rána.

„Vím o tom, policisté z NCOZ jsou stále tady, ráno mi volali, abych u toho byl. Pro mě je to novinka, poskytujeme součinnost, jakou NCOZ potřebuje. Má se to týkat veřejných zakázek. Je to o investicích, zřejmě o dopravních stavbách, nic konkrétnějšího nevím,“ uvedl hejtman. Dodal, že s jeho osobou zásah kriminalistů na úřadě nemá nic společného.

Detektivové na olomouckém krajském úřadě zasahovali také v minulosti; v roce 2015 to bylo v souvislosti s korupční kauzou Vidkun a o rok dříve kvůli evropským dotacím a zakázkám na informační systémy. Oba případy již projednávaly krajské soudy, jejich rozhodnutí dosud není pravomocné.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio