Na pohádkách přerovských loutkařů vyrostly generace dětí
Přerov se může pochlubit nejstarším ochotnickým loutkovým divadlem na Moravě. Dětské diváky nepřetržitě baví už sto let.
Tamní loutkové divadlo patří k nejstarším na Moravě. Pohádková představení hráli v Přerově nejprve v domácím prostředí, později hráli v jedné z místních škol. Stálou scénu, ve své době nejmodernější ve střední Evropě, získali v prostorách sokolovny roku 1936.
Dlouhou šňůru přerušily jen ničivé povodně v roce 1997. „Ta voda tady byla po tři dny tak pět až sedm metrů, takže všechna sedadla byla zatopená, všichni diváci by seděli pod vodou a prakticky nic se nezachovalo,“ popisuje principálka Marie Věřmiřovská.
Dochovat se podařilo pouze kulisy a loutky, které byly umístěny na nejvyšších místech. Najdeme zde například královský trůn, pocházející z nejstaršího období přerovského loutkového divadla.
Přestože velká voda poškodila velkou část kulis i loutek, po krátké přestávce se malí diváci do Kašpárkova divadla mohli znovu vrátit.
Stoletá kontinuita souboru je udržována i díky zájmu mladých lidí. „My se tady teď podílíme všichni na všem. To už je řemeslo, které vyžaduje velkou píli a trpělivost a samozřejmě taky zodpovědnost. Chodit pravidelně na zkoušky, udělat si čas právě v ty neděle, kdy pravidelně hrajeme, prostě spolupracovat,“ říká Zdeněk Odložilík, který v přerovském ochotnickém loutkovém divadle pracuje nejen jako zvukař.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Neumíme si představit, že nás vynechají.‘ Do boje o platy vstoupila Bezpečnostní informační služba
-
Američané Indii zavařili. Z konfliktu s Pákistánem vychází jako poražená, tvrdí politolog
-
‚Hlavní problém pro chlapy v první linii‘. Na frontě se množí drony řízené po drátě, Rusko má navrch
-
Hrudky v obličeji a odumírající tkáň. Postižení žalují stát, že nebezpečný metakryl včas nestáhl z trhu