Na polích na Hané přibývají nové aleje stromů. Proč se zemědělci přiklání k agrolesnictví?

7. leden 2025 08:52

Agrolesnictví se rozvíjí taky na Hané. Aleje lesních a ovocných stromů sází na svých polích třeba soukromý zemědělec Roman Koutek z olomoucké městské části města Topolany. Ministerstvo zemědělství poskytuje na výsadbu tisíc korun na jeden stromek.

„Je to takzvaný agrolesnický systém. Není to žádná nová věc. Ty stromy takhle v polích bývaly, jenomže jsme na to zapomněli,“ vysvětluje Roman Koutek. Dodává, že výsadba alejí propojuje produkci lesní a polní. Stromy jsou vysazovány přímo na polích, ale kolem nich se bude nadále hospodařit.

Různorodé funkce alejí

Nové aleje v polích mohou podle Romana Koutka plnit několik funkcí. „Může to být protierozní ochrana, může to být větrolam, zvýšení biodiverzity. Ptáci, zajíci nebo drobná pernatá zvěř, jako bažanti, koroptve nebo křepelky, zde mohou najít úkryt, až stromy narostou,“ popisuje přínosy.

Vysazené aleje musí být složeny z více než poloviny lesních stromů, zbytek doplňují ovocné dřeviny. „Jsou tam třešně a ještě nějaké švestky,“ upřesňuje Koutek.

Výnosy neklesají

Vysazením stromů v polích se sice zmenší plocha pro pěstování plodin, jako je obilí, to však podle odborníků nevede ke snížení výnosů. „Podmínky, jako snížení teplotního stresu a sucha, zlepšují kvalitu plodin. Výnosy bývají stejné nebo dokonce kvalitativně lepší,“ uvádí Radim Kotrba z Českého spolku pro agrolesnictví. Zlepšení se týká například obsahových látek u olejnin nebo potravinářské pšenice.

Podpora pro rozptýlené stromy

Kromě výsadby alejí podporuje dotační program ministerstva zemědělství i výsadbu rozptýlených skupin stromů, které mohou dále přispět k obnově krajiny a zvýšení její ekologické stability.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio