Na přírodovědecké fakultě v Olomouci hrozí stávkou. Nelíbí se jim návrh převodu majetku na výzkumný ústav CATRIN

20. září 2022 13:59

Pane rektore, neberte nám laboratoře. Transparent s touto výzvou visí na budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Její zástupci ho vyvěsili, protože nesouhlasí s návrhem vedení univerzity ve věci plánovaného převodu majetku fakulty na výzkumný vysokoškolský ústav CATRIN. V případě, že převod bude schválený, hrozí stávkou.

„Ten návrh je v uvozovkách unikátní v tom, že jsme asi jediná univerzita, která chce odsunout to nejmodernější přístrojové vybavení směrem od výuky do nějakého vysokoškolského ústavu,“ tvrdí o návrhu vyrovnání majetku mezi vědeckým vysokoškolským ústavem CATRIN a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého její děkan Martin Kubala. Jde o majetek v hodnotě více než 600 milionů korun.

Její vedení se obává dopadu převodu na kvalitu výuky. „Nebudeme mít svobodný přístup do těch laboratoří a k těm přístrojům. Studenti, aby se naučili samostatně s těmi přístroji pracovat, tak si s nimi musí nějakou dobu doslova hrát. Pokud tuto možnost nebude mít ani student, ani jeho školitel, tak je logické, že žádného experta nevychováme,“ upozorňuje Kubala.

„Studenti, aby se naučili samostatně s těmi přístroji pracovat, tak si s nimi musí nějakou dobu doslova hrát.“ 
Martin Kubala, děkan Přírodovědecké fakultou Univerzity Palackého

Vedení fakulty se také nelíbí ztráta prostor ve prospěch výzkumného ústavu CATRIN . Jde třeba o laboratoře chemických kateder. Podle ředitele ústavu CATRIN Pavla Banáše obavy zástupců fakulty nejsou na místě. „Celý ten převod je v podstatě jen hlubší legislativní ukotvení stavu, který tady funguje již léta. Rozhodnutí pana rektora vychází ze základní premisy, kterou už dříve dál Akademický senát, a to že ani lidé v kancelářích, zaměstnanci z laboratoří nebudou jakkoliv omezováni na jejich práci,“ zmiňuje Banáš.

Návrh převodu majetku má projednat Akademický senát Univerzity Palackého. V případě jeho schválení by mohlo na fakultě dojít ke stávce. „Nejdřív asi takové ty měkčí formy, což by byla buď taková stávka, že by stávkovala jednotná pracoviště, aby to nenarušilo příliš výuku, nebo nějaké formy manifestačních stávek opět s minimálním dopadem na výuku,“ říká předseda základní organizace vysokoškolského odborového svazu fakulty Miloš Fňukal.

Senát se bude věnovat návrhu ve středu

Akademický senát již dříve pověřil rektora, aby připravil v rámci využívání majetku univerzity systém pravidel, kterými se bude přírodovědecká fakulta a ústav CATRIN řídit. Členové senátu projednají návrh převodu majetku ve středu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio