Na renesančním zámku Třemešek v Dolních Studénkách končí první etapa rozsáhlé rekonstrukce

27. prosinec 2019

Renesanční zámek Třemešek v Dolních Studénkách na Šumpersku má nový kabát. Lépe řečeno staronový. Díky nákladné rekonstrukci se mu totiž vrátila jeho historická podoba. Zhruba po roce a půl tam dělníci právě dokončují první část oprav.

„Nejvíc práce nám dalo očištění ornamentů pod okny,“ popisuje stavbyvedoucí František Oravec. Novou okrovou fasádu třemešského zámku si vedle něj spokojeně prohlíží starosta Dolních Studének Radim Sršeň z hnutí Starostové a nezávislí.

„Barva je trošku tmavší, než ta která byla před tím. Když se podíváme na fotografie z minulosti, ta kje hodně podobná tomu, jak zámeček vypadal. V Podstatě se vracíme do 19. století,“ popisuje Sršeň.

Díky nové fasádě teď obzvlášť vyniká dominanta čelní strany zámku - tou je pískovcový portál a do něj zasazené původní dřevěné dveře. „Jejich restaurování stálo téměř půl milionu korun, ale jsou opravdu nádherné. To nejcennější co na zámečku je, je renesanční vstupní portál. I restaurátoři, kteří sem přijeli, byli překvapeni, jak krásný ten portál je,“ přibližuje starosta.

Téměř hotovo už mají stavaři také uvnitř. Respektive v přízemí, které je součástí první etapy rekonstrukce. Na jaře by tu mělo začít fungovat komunitní centrum. „Jednak tady budou poskytovány sociální služby. Práce s lidmi v nouzi ať už finanční nebo existenční. Měl by tu být prostor pro práci i s postiženými,“ uzavírá Sršeň.

Hned začátkem příštího roku čeká zámek Třemešek zahájení druhé etapy. Práce se tak přesunou do horních pater, kde mají vzniknout sociální byty.

Spustit audio