Na řev motorek si už roky stěžují lidé z okolí Červenohorského sedla. Volají po radarech, kdy budou?

12. červenec 2023 10:22

Obyvatele a chataře z Loučné nad Desnou na Šumpersku trápí jako každé léto neukáznění motorkáři mířící na Červenohorské sedlo a zpět. Vedení obce doufá, že se lidé letos konečně dočkají slibovaných radarů pro úsekové měření rychlosti. Ty by mohly motorkáře od rychlé a často nebezpečné jízdy odradit.

Řev motorek rozléhající se údolím pod červenohorským sedlem. Pro obyvatele a chataře z horní části Loučné nad Desnou v letních měsících obvyklá kulisa. Podle nezávislé starostky obce Petry Harazímové jsou nejhorší hlavně dny, kdy je hezké počasí.

„Je to stejné jako minulé sezony. Ta situace je opravdu, řekla bych tragická, kritická, protože těch motorkářů je tam obrovské množství a pořád platí to, že nejenom projedou ten daný úsek, ale sjíždějí dolů a otáčí se zpět. Jezdí nahoru a dolů,“ říká Harazímová.

Ta situace je opravdu, řekla bych tragická, kritická, protože těch motorkářů je tam obrovské množství.
Petra Harazímová, starostka Loučné nad Desnou

Kromě hluku ale závodící motorkáři často způsobují i nebezpečné situace. I proto se na úsek v letní sezoně více zaměřují policisté. „Kontroly na Červenohorském sedle probíhají v sezoně každý víkend. Podílí se na nich jak policisté z dopravního inspektorátu Šumperk, tak i kolegové z Jeseníku a z krajského družstva odboru služby dopravní policie.“

Jenže ani častější policejní kontroly motorkáře od rychlé jízdy neodrazují. Vedení Loučné nad Desnou proto netrpělivě čeká na dlouho slibované radary pro úsekové měření. „Trošku jsem věřila v to, že na letošní sezonu už se to povede, byť spousta odborníků říká, že to může pomoct, ale taky nemusí. Názory se samozřejmě liší. My už se ale chytáme každého stébla,“ dodává Harazímová.

Pořízení radarů je zatím stále v přípravě. „K instalaci měření rychlosti na Červenohorském sedle byl odevzdán koncept projektové dokumentace. Čeká nás velmi důležitá a nevyzpytatelná fáze výběru zhotovitele. Po podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem budou jasné i detaily, jako je cena, termíny, dopad na provoz apod.,“ informuje mluvčí ŘSD Jan Rýdl, podle kterého – pokud půjde vše dobře – by měření rychlosti mohlo začít ještě v letošním roce.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio