Na Šebeni se mravencům líbí, proto tu mají i mravenčí stezku
Je to tak trošku nevysvětlitelná záhada. V lese pod kopcem Šebeň najdete největší tuzemskou kolonii s výskytem mravence pospolitého. Odhadem tu žije na 900 milionů jedinců tohoto druhu ve více než dvanácti stech mraveništích. Ale nikdo nedokáže přesně říci, proč se právě tady mravencům tak líbí.
O velkém výskytu mravenců v lese mezi obcemi Dobrá voda a Jivoví u Velkého Meziříčí se ví už řadu let. Zřejmě se tu sešla řada vhodných okolností pro život těchto drobných všežravců. Zcela zásadní vliv má i způsob lesního hospodaření, který zde probíhá tak, aby umožnil přirozenou obnovu mravenčí populace.
Významně k tomu také pomohlo vyhlášení zdejší lokality za Přírodní památku. Stalo se tak v roce 2002. O čtyři roky později zde ochránci přírody z nedalekých Borů otevřeli naučnou stezku.
Na naučné stezce, která měří tři kilometry, se dozvíte řadu zajímavostí ze života mravence druhu Formica polyctena. Třeba, že mravenci jsou nejpočetnějším živočišným druhem na zemi, že si pečlivé stráží své teritorium nebo, že nové mraveniště dokáží vystavět během necelých dvou měsíců.
Začátek naučné stezky najdete nedaleko obce Jivoví a na cestu doporučujeme vybavit se tištěným průvodcem, který dostanete i Informační centru ve Velkém Meziříčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Izrael používá blokádu jako zbraň. Zásoba potravin a léků v pásmu Gazy vydrží tak měsíc, říká zpravodaj
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968