Na Smrtnou neděli vynáší děvčata symbolicky z vesnice zimu a vítají jaro
Čtrnáct dní před Velikonocemi na Smrtnou neděli, někdy i o týden později na Květnou neděli, se dodnes v mnoha vesnicích na Hané konají dvě dívčí obchůzky.
Starší dívky vynášejí nazdobenou figurínu smrtky a loučí se tak se zimou. Mladší chodí po vesnici s jedličkou, létem či májkou, která představuje nový život a začátek jara.
Poslední dobou byl tento obyčej obnoven ve velkém množství lokalit na Hané, a to většinou pod patronací místních mateřských a základních škol nebo národopisných folklorních souborů.
Jako samostatně organizované dívčí obchůzky se konají už jen v několika málo obcích, například v Císařově, Citově nebo v Dluhonicích u Přerova.
Obyčejům vynášení smrtky a chození s májkem věnujeme další díl seriálu Hanácké rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.