Na sňatkové podvodníky si musíme dávat pozor i dnes

5. říjen 2017
Právní poradna

Manželství je podle zákona trvalý svazek, a právě ta trvalost ho odlišuje od jiných forem vztahů, například od takzvaného soužití na psí knížku. Hlavním účelem manželství je založení rodiny, výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc. „Což neznamená, že by nemohlo mít jiný účel. Záleží na tom, co bylo motivem k uzavření,“ dodává JUDr. Babora Daňková, host Právní poradny.

Manželství můžete uzavřít, kolikrát chcete. Ale jen pod podmínkou, že netrvá předchozí svazek, registrované partnerství anebo svazek uzavřený v zahraničí, který by byl tomuto obdobný. „Svatbu můžete mít hned po rozvodu, časově to není nijak omezené,“ vysvětluje olomoucká právnička.

Sňatkovým podvodníkům může naletět kdokoli, je potřeba si na ně dávat pozor. „Ale je to těžké, protože zamilovanost dělá divy a nasazuje růžové brýle,“ říká Barbora Daňková. Trestní čin sňatkového podvodu v zákoníku nenajdeme. „Ale pokud se někdo dopouští trestního jednání třeba za účelem vylákání finančních prostředků, tak jde o trestný čin podvodu,“ upřesňuje právnička.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.