Nádraží v Náměšti na Hané zřejmě půjde k zemi. Nestalo se památkou a obývají ho už jen sýkorky

25. červen 2017

Nádražní domek v Náměšti na Hané zřejmě půjde k zemi. O záchranu jedné ze tří původních budov na trati z konce 19. století usilovala skupinka nadšenců. O pomoc žádali obec, památkáře i soukromé investory. Po třech měsících to vypadá, že prohráli.

Na záchranu dvoupatrového domku z roku 1883 rozjel Martin Kašpar iniciativu na sociální síti. Uvnitř by se mu líbilo muzeum lokálky, kavárna nebo půjčovna kol. Jenže nesehnal investora.

Chátrající dům se zčásti vybitými a zabedněnými okny patří Správě železniční dopravní cesty, která ho podle mluvčí Kateřiny Šubové už nepotřebuje. „Po zhodnocení objektu je pro nás nejlepší varianta demolice.“

O dům nemá zájem ani městys. Zastupitelé jeho odkup za odhadovanou cenu 800 tisíc korun odmítli. „Patří to k historii Náměště, ale když se podíváme kolem, tak nemáme opravené místní komunikace, někde nám chybí veřejné osvětlení. To všechno stojí peníze,“ říká Radiožurnálu starostka Marta Husičková za ODS.

Jako poslední krok zkusil Martin Kašpar navrhnout, aby se budova stala kulturní památkou. Národní památkový ústav to ale zamítl. Potvrzuje Radiožurnálu mluvčí olomouckého pracoviště Vlastimil Staněk: „Nejedná se o architekturu, která by svými kvalitami vynikala nebo provedením nad ostatními drážními budovami v regionu.“

Konečné rozhodnutí je teď na ministerstvu kultury. Podkladem pro něj ale bude stanovisko památkářů. Správa železnic chce o osudu budovy rozhodnout co nejdříve.

Poslední, komu více než 130 let starý výpravní domek slouží, tak zřejmě zůstanou sýkorky, které si postavily hnízdo v dřevěném podhledu.

autor: mot
Spustit audio