Nákupy i očkování proti koronaviru v jednom. V Olomouci funguje očkovací místo v nákupním centru

28. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkovací centrum v olomoucké obchodní galerii Šantovka

Při nákupech si zaskočit na očkování proti koronaviru. Takovou možnost teď mají lidé v Olomouci, kde se v jednom z nákupních center otevřelo nové očkovací místo. Vakcínu v něm zájemci dostanou bez předchozí registrace. Hned první den provozu měli lidé o takovou možnost zájem.

„Protože je to bez objednání a je to jedna dávka, abych mohl jít alespoň do kina, do restaurace. Obvodní lékař už nebere a neočkuje. Mám jednu dávku za sebou a druhou bych chtěla dříve,“ vysvětlili své důvody návštěvy očkovacího místa pro neregistrované zájemce jedni z vůbec prvních lidí, kteří se dostali na řadu. V obchodním domě Šantovka jej zřídila Fakultní nemocnice Olomouc z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví.

„Máme kapacitu 400 osob denně. Jsme schopni kapacitu navýšit na 500 osob,“ popisuje krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová s tím, že zajistit personál pro nové očkovací místo nebylo snadné.

„Samozřejmě v období prázdnin a dovolených je to personálně náročnější. S administrativní prací a koordinací nám pomáhají zaměstnanci krajského úřadu a studenti,“ dodává Kohoutová.

Alternativa k dosavadní vakcinaci pro registrované má pomoci zvýšit proočkovanost populace. „Domnívám se, že by to k očkování mohlo přivést občany, kteří jsou nerozhodní a možná by se jim mohlo líbit to, že prostředí není nemocniční, je to nákupní centrum a také ten fakt, že se nemusí předem registrovat a objednávat,“ pokračuje olomoucký hejtman Josef Suchánek z koalice Pirátů a Stan.

V Olomouckém kraji bez registrace očkují také zdravotníci v Jeseníku na tamní poliklinice. Nabízí to i Nemocnice ve Šternberku, týká se to ale pouze prvních dávek vakcíny firmy Pfizer/BioNTech.

autor: bas
Spustit audio