Naše babičky nám zanechaly mnoho dobrých rad, triků a nápadů. Tyhle sice nepoužijete, ale jsou úsměvné

Některé rady a praktiky našich babiček nikdy nepoužijeme, ale přesto jsou zajímavé a mnohdy půvabné. Pojďte si je poslechnout.

Chcete-li míti krásné oči, pijte víno po každém jídle. Nemnoho však! Jen sklenici a půl, více vám totiž může uškodit.

Nervózní člověk je předurčen k nespavosti. Kousejte pro uklidnění syrovou mrkev a proti nespavosti požívejte žitnou kořalku. Před spaním se také kořalkou potřete. Hlavně prsní kost, stehna, chodidla a prsty u nohou. Spánek dostaví se, než do sta napočítáte.

No, některé rady působí v dnešní době opravdu úsměvně. A přitom je v roce 1906 otiskl časopis Šťastný domov, tehdejší jednička mezi hospodyňkami. Hezký den přeje vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.