Naslouchadlo vyzkoušejte. Může zbavit trápení, nedorozumění, ba dokonce snížit riziko demence, radí lékař Jan Heřman

27. listopad 2022

Už v poměrně mladém věku člověk fyziologicky ztrácí schopnost slyšet některé frekvence. Asi třetina populace nad 65 let pak může mít potíže se sluchem významnějšího rázu. Ve věku nad 85 let je to až 90 procent populace.

Vláskové buňky ve vnitřním uchu a jejich degenerace působená věkem – to je, oč tu běží. Nahradit je dosud nelze, pilulkami je příliš nevyléčíme. Zbývá kompenzace – rehabilitace – řešení pomůckami pro vyladění hlasitosti.

„Samotný proces nastavení sluchadla by měl být velmi trpělivý, vysoce individuální a postupný, s velmi opatrným zkoušením,“ poukazuje na nezbytnost spolupráce pacienta a odborníka vydávajícího sluchadla lékař Jan Heřman. Moment řádného vyšetření sluchu a spolupráce i vyzkoušení, správného nastavení, kontrol a úprav sluchadla ovšem postrádáme při nákupu komerčně dostupných pomůcek.

Znáte skryté titulky?

Kdysi se u pořadů, zejména veřejnoprávních televizních okruhů vyskytovala douška o skrytých titulcích, které si divák mohl spustit u určitých pořadů přes stránku 888 na teletextu. Dnes mají televizory většinou na ovladači tlačítko – funkci Audiodeskripce či Jazyk titulků – čeština a velmi mnoho (českých) pořadů vysílaných živě i ze záznamu je takovými titulky opatřeno. Mohou se hodit: nejen neslyšící, ale i nedoslýchavý a tak trochu vlastně každý člověk totiž přirozeně „odezírá“ – vnímá artikulaci i očima, nejen poslechem.

„Jenže když jsou v televizi postavy otočené nebo rychle mluví, ten vizuální vjem mi chybí a nerozumím,“ zaznělo také u nás v poradně Apatyka. Audiodeskripce – popisky, otitulkování pořadů od zpráv až po seriály tedy může být velmi šikovným pomocníkem pro mnohé diváky a posluchače.          

autor: Bořek Volný
Spustit audio