Nastupují do práce a neví, co je čeká. Stereotyp hasičským detektivům rozhodně nehrozí

29. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Bartl
0:00
/
0:00

Čím dříve, tím lépe – to je motto, kterého se drží hasičtí detektivové neboli vyšetřovatelé požárů. Prvotní načtení požáru je totiž nejdůležitější. „Nechodíme samozřejmě do prostoru, kde ještě hoří, nebo je tam kouř. Až když je bezpečno, jdeme se hrabat v troskách,“ říká kapitán Jakub Bartl z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Každý požár je jiný. Roli hraje místo, čas, teplota, vlhkost, co hoří a kde to hoří. „Ale za dobu praxe už mám určité algoritmy, podle kterých postupuju, takže už jsem mnohdy schopný hned poznat, odkud vítr vane,“ vysvětluje olomoucký hasičský detektiv.

Vyšetřovatelé musejí mít dobrou fyzičku, protože se pohybují v prostorách, které jsou náročné. „Prohlížíme půdní prostory, lezeme na střechy, procházíme velké objekty,“ popisuje Jakub Bartl. S sebou si vozí vedle fotoaparátu příruční teploměr, spoustu nářadí, např. lopatu a smeták a latexové rukavice. Vzorky, které odebere, zkoumá na stanici, případně je pošle dál na expertizu.

Mají hasičtí detektivové kostlivce ve skříni, tedy nevyšetřené případy? Mají, ale není jich moc. Jde o požáry, kde existuje několik verzí. „Bylo prostě málo důkazů k tomu, abychom určili, jestli šlo o úmysl nebo nedbalost,“ vysvětluje Jakub Bartl a dodává, že se k těmto případům nevracejí.

autor: voj
Spustit audio