Naučná stezka Sedmihoří připomíná legendu usmíření dvou sedláků. Zastavení se jmenuje U ručiček

24. květen 2022

Přírodní park Sedmihoří se rozprostírá severně od Horšovského Týna, jen kousek od obce Mířkov. Ačkoliv název Sedmihoří napovídá, že by ho mělo tvořit sedm vrcholků, není to úplně přesné. Kopců je tam totiž devět, ale sedm z nich se tyčí do výšky mezi 550 až 620 metry. Nesou jména Chlum, Racovský vrch, Vidlický vrch, Rozsocha, Písečný, Rybniční a Křakovský vrch.

Sedmihoří je komorní, geologicky a geomorfologicky velmi pozoruhodné území s bohatě vyvinutými formami zvětrávání žuly v Čechách. Leží na pomezí Šumavy a Poberounské vrchoviny a tvoří jedinečný krajinný ráz. Prolínání strmých svahů s bujným lesním porostem a mnoha vystupujícími kameny různých tvarů a velikostí láká turisty i fotografy. Skalní misky, okna či sloupy tvoří téměř pohádkové výjevy.

Nejznámější místo na stezce se jmenuje U ručiček. Podle legendy si tam dva znesváření sedláci podali ruce k usmíření. Potkali se totiž v tomto místě se svými povozy a každý chtěl, aby druhý ustoupil k průjezdu. Brzy však zjistili, že to nejde, a že musí oba spolupracovat. A když se povedlo koně s vozy uspořádat správným způsobem, podali si ruce a poděkovali si. Tuto událost pak zaznamenali do kamene jako stálou vzpomínku, kterou dodnes můžete vidět na jednom z balvanů na zastavení číslo 3.

Hluboké lesy s četnými vystupujícími žulovými kameny je možné projít několika značenými turistickými trasami. Od Středního mířkovského rybníku nedaleko obce Mířkova vede jihozápadní částí Sedmihoří deset kilometrů dlouhá naučná stezka s 12 informačními tabulemi. Dozvíte se z nich o zdejší přírodě a lesním hospodaření. A také o geologii a životě v této pozoruhodné lokalitě, o zvířeně a vegetaci, o vývoji osídlení a kamenickém řemesle, o výrobě dřevěného uhlí v milířích a o rybnících a mokřadech.

Naučná stezka Sedmihoří má celkem 12 zastavení

Zájemci si mohou vyzvednout i takzvanou skládačku s podrobnými informacemi, kterou získají v Regionálním informačním středisku sídlícím na náměstí nad radnicí v Horšovském Týnu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.