Návratu do práce se nemohl dočkat. Zrakový hendikep masérovi znesnadňuje dodržování hygienických opatření

4. květen 2021

Po více než čtyřech měsících jsou zpátky v práci kadeřníci, holiči, kosmetičky nebo maséři. V pondělí mohli díky rozvolnění koronavirových opatření znovu otevřít svá studia. Jedním z nich je i nevidomý masér z Olomouce Karel Giebisch. Jeho hendikep mu ale komplikuje doslovné dodržování některých hygienických opatření.

Masérna Karla Giebische poslední měsíce zela prázdnotou. Teď už je tu všechno nachystané na prvního klienta. „Pokud člověk vejde dovnitř, tak by si měl vydezinfikovat ruce, a potom když přejdeme do masérny, tak tady mám samozřejmě nachystané oleje, ubrousky, další dezinfekci na lehátko a podobně,“ popisuje masér, a dodává, že je rád, že může zase fungovat.

Rád je Karel Giebisch i proto, že mu dlouho chyběla podstatná část příjmů. „Tím, že mám kompletní zrakový hendikep, tak vlastně pobírám invalidní důchod. To by mi ale rozhodně nestačilo, vzhledem ke všem poplatkům, takže jsem si musel najít i jiné pracovní uplatnění, konkrétně v moderních technologiích, případně v prodeji voňavek a podobně,“ vysvětluje masér.

Masér se snaží pečlivě dodržovat všechna hygienická opatření. Samozřejmostí jsou respirátory a dezinfekce. Na každého klienta má pak vyhrazen dostatek času, aby se u něj nepotkalo více lidí. Evidenci zákazníků mu zase usnadňuje jeho elektronický registrační formulář. „Když klient potom odejde, já to tady musím vydezinfikovat, vyvětrat a připravit se na dalšího klienta,“ popisuje Giebisch.

Některá opatření ale podle Giebische ministerstvo zdravotnictví ve vztahu ke zrakově postiženým příliš nedomyslelo. Poukazuje hlavně na povinnost kontrolovat klienty, jestli si přinesli potvrzení o negativním testu na koronavirus. „Pokud mi někdo přinese papír, tak je pro mě opravdu velice komplikované vyluštit, co na tom papíře je napsáno, prostě musím těm lidem věřit, že opravdu mají potvrzení o negativním testu, případně certifikát o prodělaném očkování,“ stěžuje si Giebisch.

„V případě nevidomého živnostníka by měl požadované podmínky pro vstup do provozovny zkontrolovat ten, kdo konkrétnímu živnostníkovi vede například kalendář s objednávkami. Dalšími aspekty je i vzájemná důvěra se zákazníkem,“ uvedla na dotaz Českého rozhlasu mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Spustit audio