Návštěvníci hor naši práci oceňují, říká šéf odboru značkaři Šumperk-Jeseníky David Mičunek

Pod Keprníkem - David Mičunek upevňuje turistické značení
Pod Keprníkem - David Mičunek upevňuje turistické značení
0:00
/
0:00

Značkaři Šumperk-Jeseníky se starají o stezky od Bílé Vody až po Bouzov. Je to největší území v republice. „Když sečteme pěší, cyklo a lyžařské trasy, je to 2 371 kilometrů,“ vypočítává David Mičunek.

On sám má vyznačeno 2 500 kilometrů, za první pětistovku dostal ocenění Turista-značkař. Na trasy začal vyrážet už v polovině 80. let, v roce 1996 se stal šéfem šumpersko-jesenických značkařů. O značkování mluví David Mičunek jako o celoživotním koni. „Snažím se využívat volno a počasí, takže pokud nemám žádné povinnosti doma, mizím.“ Někdy s ním jde i manželka, letos složila značkařské zkoušky dcera.

Značky se obnovují a doplňují po každých třech letech, značkaři se starají i o turistické směrovky a nosné prvky. „Stavíme rozcestníky, dáváme označení na dřevěných lištách na stromy nebo betonové sloupy,“ vysvětluje David Mičunek. Starají se i o turistické vývěsné mapy, kterých je v Jeseníkách asi 50.

Naše turistické značení patří k nejlepším na světě, šéf značkařů z našeho kraje tvrdí, že se nikde nesetkal s tak propracovaným systémem. „Mimo okolní země jako je Polsko, Maďarsko, bývalé východní Německo se značení podle našeho vzoru začalo používat i v dalších zemích, kde naši značkaři vyznačili několik tras, např. na Zakarpatské Ukrajině, Krymu, v Chorvatsku nebo v Brazílii.“

A jaký nám dal ve vysílání David Mičunek tip na prázdninový výlet? Doporučuje cestu přes bývalou osadu Hraničky v Rychlebských horách, na hřebenové trase mezi Polskem a Javornickem, kde jsou krásné horské louky, ticho a pěkné stezky.