Návštěvnost hradů a zámků se kvůli vysokým teplotám snížila. Jak to podle kastelánů bude v srpnu?

3. srpen 2023 15:39

V minulých týdnech Českou republiku sužovala velká vedra, což se odzrcadlilo i v návštěvnosti památek, jako jsou hrady a zámky.

„Za měsíc červenec byla o něco nižší návštěvnost. Pravděpodobně se projevila ta velká vedra, která návštěvníky spíše odrazovala, než lákala,“ říká kastelánka hradu Šternberk Helena Gottwaldová.

Podobně jsou na tom i památky, které nespravuje Národní památkový ústav. I podle dalších kastelánů, jako je například Martin Váňa (kastelán zámku v Čechách pod Kosířem, pozn. red.) mohou za nižší návštěvnost v minulém měsíci vysoké teploty.

Změna návštěvnosti

V týdnu lidé navštěvují památky především při víkendových akcích. Naproti tomu v pracovní dny je návštěvníků méně. „Vnímáme spíše takové drobné změny. Ten počet lidí je úplně jinak rozvrstvený, zatímco dřív to těžiště spočívalo na poznávacích zájezdech, teď je vždy nejnavštěvovanější víkend,“ doplňuje kastelán hradu Helfštýn, Jan Laura.

Srpen ve znamení vícero akcí

Kasteláni předpokládají, že v srpnu návštěvnost stoupne, a proto plánují i více akcí. Například hrad Šternberk si v srpnu pro své návštěvníky připravil zajímavost v podobě podvečerních prohlídek, které budou ukončeny filmovou operetou Klíč.

Návštěvníci na hradu Šternberk

Na konci srpna vedení hradu Helfštýn plánuje mezinárodní setkání uměleckých kovářů, na které každoročně dorazí přes 8000 návštěvníků.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autor textu: Sabina Müllerová 

Spustit audio