Ne jen dobří, vysoce inteligentní holubi se vracejí, poupravuje rčení chovatel Jakub Hušek

Kam až sahá historie chovatelství holubů, jaký je zájem o tuto činnost, a co všechno se hodnotí na výstavách, prozradil chovatel a jednatel Základní organizace Českého svazu chovatelů Český Dub Jakub Hušek.

Holubi, které pan Hušek vypustil před libereckou stanicí Českého rozhlasu, chvíli kroužili a pak nabrali směr domů

„Mám osm párů poštovních holubů vyšlechtěných z původních bradavičnatých holubů, a jsou to ti poštovní holubi, se kterými se i soutěží v dálkových letech,“ říká Jakub Hušek.

„Holub se naprosto dokonale orientuje v terénu díky geomagnetickému poli země, prostě ví, kde má svůj domov,“ dodává s obdivem ke svým svěřencům.

„Ti, kteří jsou hodně dobří, uletí i dva a půl  tisíce kilometrů. Holub letí osmdesát až sto kilometrů v hodině, přímou vzdušnou čarou dokážou za den uletět i tisíc kilometrů, ale je potřeba trénink,“ upozorňuje.

Který druh holubů je sice krásně zbarvený, ale nevhodný pro poštovní doručování? V čem byli za druhé světové války právě poštovní holubi využíváni? A jak se trénují? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.