Nebojte se chyb v cizím jazyce, hlavně mluvte, radí Andrea Konečná z jazykové agentury Skřivánek

6. září 2021

Říká se, kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Kdy s výukou začít? A jakou formu zvolit? Jak motivovat děti a povzbuzovat dospělé, kteří to poněkolikáté zkoušejí od první lekce? O radosti z učení i významu jazykových certifikátů budeme mluvit s Andreou Konečnou, ředitelkou ostravské a olomoucké pobočky jazykové agentury Skřivánek.

Nejen starší lidé, ale i řada mladých odmítá konverzovat, protože se bojí, že jim nebude rozumět. „S chybami pracujeme jako s prostředkem pro zlepšení. Díky nim víme, co studentům nejde a na co se máme zaměřit,“ vysvětluje Andrea Konečná.

Důležité je podle ní znát motivaci studentů. Vedle cestování je to např. doučování, publikování v zahraničí nebo sledování filmů v originálním znění. Starším lidem často odcházejí děti do ciziny, kde zakládají rodiny a oni chtějí rozumět vnoučatům.

Pozor si určitě dávejte na zázračné, snadné a rychlé metody. Pokud se chcete jazyk naučit kvalitně, chvíli to trvá. Rozhodněte se, jestli vám budou vyhovovat individuální, nebo skupinové hodiny. „Každý student si na začátku napíše test, abychom zjistili, na jaké je úrovni, podle toho se pak nastavuje výuka“ doplňuje Andrea Konečná, ředitelka olomoucké a ostravské pobočky jazykové agentury Skřivánek.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.