Nedělní Noční linka: Jak ani po úrazu nepromarnit život?

6. červen 2021

Díky čemu jste se po úraze dokázali dostat zpátky do života, který vás baví a naplňuje? Co bylo motivací? A jak moc je důležitá hlava, psychické rozpoložení? Co nebo kdo vám v takovém případě pomohl?

Vrátili jste se po úrazu, následcích nemoci ke svým původním koníčkům, nebo jste si našli nové? Nové přátele, práci a možná i bydliště? Nebo je naopak důležité nezpřetrhat vazby a zůstat tam, kde máte své původní zázemí? 

Příkladem může být Ondřej Zmeškal z Třebíčska, který přišel o zrak, a přesto se nevzdal, sportuje s velkými úspěchy. Navíc teď jako vůbec první nevidomý cyklista chce na tandemovém kole ujet Tour de France, která měří přes tři tisíce kilometrů. Před pár lety se přidal k výpravě českých sportovců na maraton na Velkou čínskou zeď, kde si sice sáhl na dno svých sil, ale maraton zvládl rychleji než řada zdravých kolegů.

Popasovat se s nečekaným obratem v životě není jednoduché, přitom každý rok řeší fatální úraz, případně dopady onemocnění desítky lidí u nás. Ročně ošetří lékaři na chirurgických ambulancích téměř dva miliony úrazů.

Pětinu si lidé přivodí při sportu, o něco méně v práci i ve škole a poměrně velký podíl mají také dopravní nehody. Zhruba každý dvacátý úraz zanechává trvalé následky, většinou jde o lehčí problémy. Ale stále přibývá i těch, kteří mají ze dne na den fatální omezení a život se jim obrátí naruby.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?