Nedělní Noční linka: O předpovědi počasí
Jak srozumitelné jsou pro vás předpovědi počasí? Máte svého oblíbeného meteorologa? Jak často je podle Vás přesnější soused s bolavým kolenem než meteorolog se satelity?
Kdy naposledy meteorologové selhali, zatímco děda podle hvízdání větru předpověděl správně? Proč věřit „vědeckým“ předpovědím, když kočka před deštěm vždycky zaleze pod postel? V čem by se profesionální předpovědi počasí mohli polepšit? Jaký má smysl předpovídat počasí, když si s námi příroda dělá, co chce? Co je horší: špatná předpověď nebo žádná předpověď?
Téma „Předpověď počasí“ zkoumá fenomén, který nás denně provází, ale jehož spolehlivost je často terčem kritiky. Předpovědi jsou dnes všudypřítomné – z televize, mobilních aplikací či rádia. Přestože meteorologové disponují moderními technologiemi, jako jsou satelity a superpočítače, počasí si někdy dělá, co chce. A lidé to vnímají. Na jedné straně máme vědecké předpovědi, které mají své limity, a na druhé straně jsou lidé, kteří stále spoléhají na „přírodní“ znamení. Často se ukazuje, že i přes veškerou techniku může počasí překvapit. Otázkou je, proč stále věříme předpovědím, i když nás už tolikrát zklamaly? Odpověď se skrývá ve snaze mít kontrolu nad nevyzpytatelnou přírodou, ať už s pomocí vědy, nebo starých dobrých lidových moudrostí.
Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.
Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.