Nejen Hudební vzpomínky spojují s rozhlasem Jaroslava Wykrenta

16. březen 2019

Básník a muzikant Jaroslav Wykrent se narodil 10. září 1943 v Přerově a tomuto městu zůstal věrný doposud. Vystudoval strojní průmyslovku a stal se konstruktérem ve Vítkovicích. Jeho první kapelou, ve které hrál na doprovodnou kytaru po boku zpěváka Pavla Nováka, byla přerovská Synkopa.

Působil také v ostravské skupině Flamingo, kde zpívala mimo jiné Marie Rottrová. Pro tu, jak známo, napsal Jaroslav Wykrent řadu hitů. Velký ohlas měla písnička s jeho textem Lásko, za niž dostal v sedmdesátých letech i cenu Bílá vrána udělovanou časopisem Mladý svět. Mezi další hity patří kupříkladu písně Večerem zhýčkaná, Střapatá nohatá, Řeka lásky, Ty, kdo jdeš kolem, Jizva na dlani, Skořápky ořechů a další.

Jaroslav Wykrent se prosadil nejen jako autor textů a skladatel, ale také jako zpěvák. Jeho prvním a asi nejslavnějším šlágrem byla píseň Agnes, kterou sám otextoval, hudbu k ní složil Drahoslav Volejníček. Jak Jaroslav Wykrent vzpomíná, píseň, která už v té době slavila úspěchy, příliš nenadchla tehdejšího ředitele ostravského rozhlasového studia, a tak byla na jeho příkaz smazána. Jen šťastnou náhodou se zachovala do dnešních dob.

Jaroslav Wykrent později pracoval a pracuje dodnes jako rozhlasový redaktor. Rozhlas poslouchal už od dětských let, miloval především parodie a estrády, vzpomíná například na Nezbedné bakaláře. S bratrem, který si zase oblíbil swing někdy bojovali o to, kterou stanici si naladí. Jak nám prozradil, v dětství si také vyrobil krystalku, kterou pak poslouchal pod peřinou.

Jaroslav Wykrent před vystoupením (spolu s ním dlouholetí zaměstnanci ČRo-Ostrava A. Vašíček a A. Neckářová)

Velkou radost mu dělalo vysněné přenosné rádio na baterky, které od rodičů dostal pod stromeček. V ostravském rozhlase se poprvé objevil v polovině šedesátých let jako člen bigbítové kapely Synkopa. Kromě Ostravy spolupracoval také s brněnským studiem. Po obnovení samostatného vysílání v Olomouci začal působit i zde.

V roce 1999 postihla Jaroslava Wykrenta těžká mozková příhoda a někteří považují za zázrak, že se mu v takové míře podařilo vrátit do profesionálního života. Je potřeba smeknout před jeho pevnou vůlí i pomocí manželky a přátel. Jak říká, psychicky mu pomohla také spolupráce s Českým rozhlasem Olomouc, kde od roku 2000 připravuje pořad Hudební vzpomínky.

„Po roce jsem sem přišel s tím, že odmítám sedět doma a jenom zírat před sebe. Kategorii hudebních vzpomínek jsem dostal určenou, v té době už jsem ale sbíral desky a starší nahrávky“, říká Jaroslav Wykrent. „Já k tomu pořadu nepřistupuji vědecky, ale spíše jako fanoušek, který si sám rozšiřuje obzory v oldies muzice. Mám své pravidelné posluchače, kteří mi po vysílání volají, povídáme si o skladbách, které tu zazněly a dávají mi i tipy.“ Jaroslav Wykrent byl samozřejmě také do pořadů zván jako host. V Poetické vinárně si s ním povídal redaktor Jan Sulovský, do Větrníku ho pozval Pavel Dostál.

Ukázky z těchto nahrávek, spolu s úryvky písniček a se vzpomínkami pana Wykrenta zazněly v dalším dílu vzpomínkově archivního cyklu Hlásí se Olomouc, který vysíláme k 65. výročí založení olomouckého rozhlasového studia v neděli 23. března ve 14:30.

autoři: Aleš Spurný , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.