Nejstarší dochovaná stavba Prostějova byla v historii města zároveň tou nejrozsáhlejší
Prostějovské Smetanovy sady zdobí nejen socha romantického skladatele, po němž se jmenují. Spolu s kinem Metro 70, postaveném v takzvaném bruselském stylu, secesním Národním domem a okružní silnicí vymezují prostor parku staré hradby. Hlavně ony dodávají místu romantický ráz. Více v dalším díle cyklu Němí svědci historie s redaktorem Alešem Spurným a historikem prostějovského muzea Václavem Horákem.
„Je to nejen nejstarší dochovaná, ale také nejrozsáhlejší stavba v historii Prostějova,“ říká Horák. „Opevnění Prostějova sahá k počátku města. V roce 1406 máme zmínku, že Prostějov byl obehnán hradbami. Tehdejší hradby však byly dřevěné a jednoduché,“ dozvídáme se od historika Muzea a galerie v Prostějově.
Po nájezdech husitů a dalších útocích bylo zřejmé, že je potřeba opevnění zesílit. Vratislav z Pernštejna se stavbou začal v únoru roku 1495.
Šířku hradeb ilustruje šíře sadu. „Byl to celý fortifikační systém. Vysoká hradba blíže centru města, před ní byl val a před ním ještě nižší zídka. Od velké hradby k malé zídce to bylo asi šedesát metrů a ten systém byl dosti účinný,“ dodává Horák.
Dnes už nám z něj zbyl pouze fragment. „V Prostějově se začaly bourat hradby v roce 1865 a postupně ustupovaly při rozvoji města,“ říká průvodce prostějovskými Smetanovými sady.
Zachovala se i bašta, ve které dnes sídlí galerie. Ze strany ulice Školní zdobí zeď malba připomínající zbořené židovské domky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka