Největší nápor odezněl. Nemocnice díky lepšící se koronavirové situaci upouští od spolupráce s dobrovolníky

13. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fakultní nemocnice v Olomouci

Mnohé nemocnice se postupně loučí s dobrovolníky, kteří pomáhali personálu v nejtěžších obdobích koronavirové pandemie. Jejich výpomoc už zdravotníci díky lepšící se situaci nezbytně nepotřebují. Mezi nimi je i Vojenská nemocnice Olomouc.

„Pořádně si ho upevníme, hlavně kolem nosu. Potom si vlastně oblékáme ty ochranné overaly,” vysvětluje zdravotní sestra Hana Vaňáková, a nasazuje si ochranný oblek, aby se mohla jít postarat o pacienty s covidem. Možná je to už naposledy, situace v nemocnici je totiž natolik dobrá, že bude ve čtvrtek její vedení rozhodovat o rozpuštění posledního dosud otevřeného covidového oddělení.

V zařízení zároveň ubývá nutnosti externí pomoci dobrovolníků či armády. „Bez nich bychom to ani neotevřeli, ta další oddělení, která byla potřeba, jak byl tlak na lůžka. Takže bych chtěla poděkovat všem, kdo nám tady pomáhali,” říká vrchní sestra Eva Říhovská s tím, že například na covidovém oddělení už teď zůstávají pouze dva studenti z fakulty zdravotnických věd. Mezi nimi je Ivana Bončová, která chce zůstat, dokud bude potřeba. „Nastoupila jsem tady se spolužačkou v rámci praxe, kterou jsme odsloužily během měsíce a půl, ale tím, že tady byl tak skvělý kolektiv, jsme tady zůstaly,” říká studentka. Na výpomoc nastoupila také bývalá vrchní sestra v zařízení Anežka Kuchtová, která působí v očkovacím centru nemocnice. Na konci minulého roku odešla do důchodu, po několika měsících odpočinku se ale vrátila. „Mně bylo v půli dubna nabídnuto, jestli bych jim šla vypomoct, takže jsem to vzala,” popisuje sestra.

Podle ředitele nemocnice Martina Svobody už v nemocnici zůstává jen několik vojáků a také lidé, se kterými zařízení uzavřelo smlouvu takzvaně na dohodu. Samotní dobrovolníci by si podle něj měli oddechnout. „Nechceme zneužívat té jejich pomoci, takže kdykoli můžeme tu činnost zvládnout sami, tak to děláme s našimi lidmi, protože je to jejich práce, jejich profese, a není potřeba ty dobrovolníky využívat, když to není nezbytně nutné,” říká Svoboda.

Od externí pomoci postupně díky dobré epidemické situaci upouští také další nemocnice v kraji. Dobrovolníků využívá méně i Fakultní nemocnice Olomouc, ještě v březnu tam podle jejího mluvčího Adama Fritschera působilo na dohodu devět desítek, nyní je to šedesátka pracovníků zejména z řad studentů zdravotnických oborů.

autor: bas
Spustit audio