Největší tragédie svého druhu na světě, říká ministr Hladík. Likvidace škod v Hustopečích má vyjít na stovky milionů
Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit pro oblast Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku stav nebezpečí, který umožní urychlit sanační práce po únorové havárii cisteren s benzenem. Po středečním jednání štábu to novinářům řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Hladík označil situaci na místě za velmi nebezpečnou, mimořádně závažnou a riskantní. Olomoucký hejtman Okleštěk v reakci uvedl, že se nechystá vyhlásit stav nebezpečí. Podle něj jde z pohledu legislativy havárie za státem.
Ministr jeho postoj kritizoval. „Každé zdržení komplikuje sanaci a zvyšuje dlouhodobá rizika pro životní prostředí i zdraví lidí v okolí. Odpoledne s ním o tom budu ještě jednat,“ napsal Hladík na sociální síti X.
Havárie je svým rozsahem největší havárií benzenu na světě, uvedl Hladík. Dosud největší byla nehoda v Číně, která byla tak přibližně třikrát menšího rozsahu.
Hejtmana Olomouckého kraje nechápu. Situace v Hustopečích nad Bečvou je vážná a ve světě nemá obdoby. Přesto místo něj na krizový štáb dorazila jen náměstkyně a zároveň odmítl vyhlásit stav nebezpečí, který mu krizový štáb doporučil. Každé zdržení komplikuje sanaci a zvyšuje…
— Petr Hladík (@hladikpe) March 26, 2025
Likvidace škod podle Hladíka vyjde na vyšší stovky milionů korun a sanace potrvá roky. „Po likvidačních pracích nyní nastává druhá fáze sanace. Riziko znečištění podzemních vod a řeky Bečvy je stále vysoké. Složky záchranného systému pracují tak rychle, jak to situace a velice náročné podmínky dovolují,“ řekl Hladík.
Čtěte také
Obyvatelům v oblasti bezprostřední nebezpečí podle Hladíka nehrozí. Ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček řekl, že se jim daří situaci dobře komunikovat.
„Všechna opatření jsou dělána nejrychleji, jak jen je to techniky možné,“ dodal. Jednotlivé složky na místě pracují v dýchacích přístrojích a speciálních oblecích. Nyní se v oblasti buduje ochrana formou takzvaných larsenových stěn.
„Tedy i jednotlivé řešení této havárie, zamezení šíření podzemních vod a likvidace a sanace tohoto území jsou originální, specifické, neustále se vyvíjejí a dělají na tom špičky kapacit nejenom v České republice, ale také ze zahraničí,“ řekl Hladík. „Budou aplikované nějaké technologie, které jsou světově unikátní,“ doplnil. Ministr bude ve středu informovat vládu o rozsahu a nebezpečnosti kontaminace vod a některých potřebách, které bude vláda zajišťovat.
Reakce hejtmana
Hejtman ve středu reagoval tím, že s ním tento návrh dopředu nikdo nekonzultoval, zatím se podle něj kraj určitě nechystá nic vyhlašovat. Poukázal přitom na to, že kraj u této havárie nemá kompetence – veškeré orgány, které ji řeší, spadají pod ministerstvo životního prostředí.
„Udělám samozřejmě všechny kroky ve prospěch ochrany tohoto území, ale musím to mít řádně legislativně podloženo. Vyhlásíme jakýkoliv stav, který se uzná za správný, ale řídit to bude někdo zcela jiný, kdo nám kompetenčně nepodléhá, je to celé pod životním prostředím,“ uvedl hejtman.
Čtěte také
Podotkl přitom, že ekonomicky jde o havárii, která jde za státem. „Z toho titulu si říkám, proč nemůže stav řešit stát, proč to má řešit kraj, který nemá tyto kompetence vůbec pod sebou. Ministerstvo má jak Českou inspekci životní prostředí, tak všechny další navazující instituty. Byli bychom podle mne v této fázi pouze zprostředkovatelem těchto kroků, nevím, jestli je to šťastné řešení,“ doplnil Okleštěk.
Stav nebezpečí Olomoucký kraj naposledy vyhlašoval loni na podzim kvůli povodním. V záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska v Olomouckém kraji trval do 12. prosince. Podle hejtmana jde však nyní o zcela jinou situaci.
V Hustopečích na konci února vykolejil a shořel vlak převážející přes tisíc tun toxického benzenu. Odborníci upozorňují na to, že další opatření se musí udělat v co nejkratší době, aby se co nejvíce snížila další kontaminace podzemních vod benzenem.
Zdroj: ČTK
Související
-
K profesionálním hasičům chodí Jan Huňat do práce, dobrovolnou jednotku vnímá jako poslání
„Práce u hasičů není jednoduchá, kdo si k ní přičuchl, ví, že to bývá těžké a někdy ještě těžší. Ale taky je tam spousta výborných chlapů,“ říká Jan Huňat.
-
Vlak v Hustopečích nad Bečvou vjel do stanice rychlostí asi 95 km/h, povolená je 40
Nákladní vlak s toxickým benzenem vjel před pátečním vykolejením v Hustopečích nad Bečvou do stanice více než dvojnásobnou rychlostí, než je povoleno.
-
Benzen po železniční nehodě v Hustopečích nad Bečvou ohrožuje podzemní vody i chovný rybník
Po páteční železniční nehodě v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku unikl do podzemních vod nebezpečný benzen.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Francouzi nemají rádi Ameriku. Fastfoody a Tesla jsou v nemilosti, ukazuje průzkum
-
PRŮZKUM: Podpora ANO podle Stemu mírně oslabila. Polepšilo si Spolu, dále Motoristé i Stačilo!
-
Mladí jsou naštvaní. Většina nezažila jinou vládu než Erdogana, shodují se turečtí protestující
-
Gabal: Evropa musí být nekompromisní. Je tu naděje, že po Putinovi represe v Rusku skončí