Největšího letošního cvičení pozemních sil české armády Czech Lion se účastní 1200 vojáků

23. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cvičení Czech Lion 2021

Ve výcvikovém prostoru Libavá se koná tento týden největší letošní cvičení pozemních sil české armády Czech Lion. Účastní se ho na dvanáct set vojáků, převážně mechanizované brigády. Společně s nimi na Libavé trénují i specialisté, například piloti, letečtí návodčí, logisté a pyrotechnici. Cvičení má prověřit schopnosti štábů i jednotek efektivně plánovat a vést boj v rámci kolektivní obrany NATO.

Cvičení Czech Lion 2021

Cvičiště na náhorních plošinách Čermné se proměnilo v okupovanou oblast, kterou vojáci musí osvobodit. Před námi stojí improvizovaná vesnice. Makety dřevěných domků, kostelík a dokonce i hřbitov.

„Přijíždí bojová vozidla pěchoty i s podporou tanků. Jedná se o to, že po dělostřeleckém přepadu a po maximálním zničení živé síly nepřítele se naše bojová vozidla a tanky přiblíží. Osádky sesednou a budou vesnici postupně procházet a ovládat,“ vysvětluje Ladislav Kabát, mluvčí pozemních sil.

Při nácviku vojáci využívají počítačovou podporu a simulaci. I když to nevypadá, tak to nejdůležitější se odehrává ve stanech pod maskovacími sítěmi. Uvnitř na jednom z monitorů má Miroslav Brožovič zobrazené účastníky cvičení. Vojáky i techniku. Všichni jsou napojení na taktický soubojový simulátor. „Můžeme je tak trošku ovládat, můžeme je resetovat, můžeme doplňovat munici na vozidla, můžeme je oživovat, jsou-li zasaženi. Je to prostě takový centrální mozek,“ popisuje Mrožovič.

Je dobojováno. Ze zadní části vozidla vystupuje nadrotmistr Tomáš Malíř. Je kompletně namaskovaný, březové větvičky má zastrkané po uniformě i na přilbě, kde jsou senzory simulátorů, takže přesně ví, jak si dnes vedl. „Víckrát jsem umíral, pak se to nasimulovalo tak, aby nás více posiloval vozidlový prvek, už jsem přežíval,“ přibližuje Malíř.

Stejně jako Tomáš je řídící cvičení a současně velitel pozemních sil Ladislav Jung rád, že se po koronavirové pandemii můžou znovu věnovat své práci. „Byla to pro nás docela výzva. Kvůli covidu neměli vojáci moc možností cvičit, pomáhali v nemocnicích a v domovech. Opět jsme po delší době usedli do různých typů techniky. Neříkám, že jsme začínali od nuly, ale chce to více času na sladění jednotek,“ uzavírá Ladislav Jung.

autor: kra
Spustit audio