Nekalých praktik je spoustu, šmejdům se daří v oblasti zprostředkování energií

18. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00615014.jpeg
0:00
/
0:00

Pro nepoctivé podnikatele je nabízení smluv o dodávkách energií dobrou oblastí obživy. Společností, které nekalé praktiky provozují, je bohužel čím dál více. Potvrzuje to i Jan Hejtmánek z SOS Asociace, který ale zároveň podotýká, že informovanost spotřebitelů je větší.

Prodejci vytvářejí klamavý dojem, že jsou z nějakého úřadu nebo instituce – třeba z Energetického regulačního úřadu nebo České obchodní inspekce. Jako falešní pracovníci České pošty v nedávné době kontrolovali složenky SIPO. „Tím si samozřejmě získají prvotní důvěru lidí. A vzhledem k tomu, že jsou velmi dobře vyškolení, jak se chovat, spotřebitele s nimi uzavřou nevýhodné smlouvy“ dodává šumperský právník.

Velmi rozšířený je telefonní prodej, který je nepřehledný, v obrovském množství informacích se lidé neorientují. „Bohužel stačí jakýkoli projev vůle spotřebitele uzavřít smlouvu. Prodejci si všechno nahrávají,“ říká Jan Hejtmánek. Od smlouvy jde do 14 dnů odstoupit. „Udělejte to dobře prokazatelným způsobem. Najděte si adresu sídla subjektu a pošlete doporučený dopis nebo email.“

SOS Asociace radí klientům bezplatně, kanceláře najdete v Olomouci a Prostějově.

Spustit audio