Někteří kadeřníci si stěžují na problémy při práci s ochrannými pomůckami. Nejvíce jim vadí štíty a taky roušky klientů

21. květen 2020

Kadeřnice Terezie z Přerovska očekávaný nápor klientek, který pokračuje už druhý týden, zvládá bez problémů. Méně už požívání některých ochranných pomůcek. Nejhorší je prý práce se štítem. Při práci se mlží, zkresluje barvy a taky se prý s ním špatně dýchá.

Na dveřích při vstupu do salónu je cedule s instrukcemi. Kadeřnice vyzývá zákazníky, aby nevstupovali, pokud se necítí dobře, nebo mají teplotu, musí mít roušku, musejí použít dezinfekci na ruce a dodržovat dvoumetrový odstup.

„Sama sobě se nelíbím a necítím se z toho dobře,“ říká zákaznice, která u kadeřnice nebyla dva měsíce.  Dobře se necítí ani kadeřnice. Štít jí komplikuje práci. „Na hygienu jsem pes, ale tohle nedávám. Měla jsem zánět spojivek, vyrážky na ruce. Mám od dezinfekce a rukavic po celém dni ekzém. Je to nepříjemné a složité,“ popisuje paní Terezie.

Některé kadeřnice poukazují na to, že ochranný štít zkresluje barvy. „Záleží, v jakém úhlu jste, jak máte okno a světlo. Nejsme schopny vydefinovat barvu, jakou potřebujeme,“ dodává kadeřnice.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí na jednání vlády navrhne, aby kadeřníci, manikérky a pedikérky už nemuseli nosit ochranné štíty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude o tomto opatření jednat s epidemiologickou komisí. Kadeřníci a další podobné profese musí nyní nosit roušku i štít, řada z nich to ale kritizuje. Babiš o těchto opatřeních mluvil s hygieničkami Jarmilou Rážovou a Zdeňkou Jágrovou. „Ony říkají, že by ty kryty kadeřníci nemuseli mít,“ řekl premiér. Epidemiolog Rastislav Maďar přitom v pátek uvedl, že kadeřníci představují pro klienty riziko a musí i nadále akceptovat nošení roušky a štítu. Podle Roberta Starého, který je iniciátorem výzvy vládě za zrušení povinnosti štítů, kombinace roušky a štítu ohrožuje kadeřníky na zdraví. Špatně se jim dýchá, ještě závažnější riziko je podle něj u lidí s nízkým tlakem. Někteří kadeřníci tak kvůli tomu omdleli nebo se jim spustila krev z nosu. Babiš se Starým mluvil, zástupce kadeřníků mu podle něj řekl, že si mohou měnit roušky každou hodinu. „Myslím, že v pondělí vládu ukecám, aby kadeřníci nemuseli mít ty kryty,“ uvedl premiér. Kadeřnictví, holičství či barber shopy se po nucené pauze znovu otevřely 11. května, a to za přísných bezpečnostních a hygienických pravidel. Dvojí ochrana obličeje platí také pro kosmetičky, manikérky, pedikérky či maséry.

Zdroj: ČTK

„Je to velmi nepříjemné jak pro mě, tak pro paní kadeřnici. Člověk nevidí, jestli se zákazník za rouškou usmívá, nebo jak to cítí,“ popisuje klientka. „Kdyby nařízení někdo změnil, všichni bychom si oddechly,“ uzavírá kadeřnice.

autor: zem | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související