Němí svědci historie: Přáslavice

29. září 2013

Další zastávkou na naší cestě po cyklostezce z Olomouce do Velkého Újezdu budou Přáslavice.

Lokalita, kde se obec nachází, byla osídlena prvními zemědělci. První písemná zmínka pochází z listiny biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141.

V centru stojí kaplička z roku 1767 zasvěcená sv. Rochovi, patronu proti moru. Na návsi najdeme malé posezení a čtyři drobné památky: Zvonici československé církve husitské, dva pomníky obětem válek i se jmény vojáků ze současných vojenských misí.

Kousek dále stojí hasičská zbrojnice a kontribuční sýpka z dob císaře Josefa II. Přáslavice patří spolu se Svatým Kopečkem k výjimečným obcím na Olomoucku, kde najdeme rozhlednu.

Krajské město z ní vidíme jako na dlani, a na druhé straně jsou na dohled i zmíněný Kopeček a Oderské vrchy.

Do Přáslavic se vydáme v pondělí 30. září v cyklu Němí svědci historie.

autoři: Ján Kadlec , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.