Nemusím mít obrovské výsledky. Raději postupuji po malých krůčcích, říká Veronika Matlochová

Maminka tří dětí z Vlkoše u Přerova si splnila svůj velký sen. Založila vlastní výtvarnou dílnu, kam se sjíždějí lidé z širokého okolí na tvořivé dílny i sezónní výstavy.

„Nebyla jsem nijak výjimečná. Výtvarka mi šla jako jiným ve škole. Ale moc ráda jsem šila na stroji. Jsem ráda, že mě k tomu doma pustili. Dnes se mi zdá, že rodiče mají strach dát dětem něco do ruky, aby si neublížily. Naše generace a k tomu ještě na vesnici to měla jinak,“ říká Veronika.

Přestože se chtěla některému z výtvarných oborů věnovat v dalším studiu a nejlépe je skloubit s pedagogikou, rozhodnutí padlo na střední zdravotní školu. „Rodiče chtěli, abych měla normální stabilní práci. Po škole jsem pracovala na novorozeneckém oddělení v přerovské nemocnici. A byla to krásná práce, jenže mě nikam dál neposouvala,“ vzpomíná.

Velikonoční zajíčci z dílny Veroniky Matlochové

Při zaměstnání začala dojíždět do zlatnické školy. Studium s nočními službami se nedalo dobře skloubit, proto změnila práci. Z nemocnice šla do zlatnické dílny. K tomu začala jezdit na různé kurzy a učila se novým výtvarným technikám. Nakonec vystudovala obor pedagogika volného času, našla si práci v pavlovickém Centru pro rodinu. „To byla krásná práce. Kroužky s dětmi, tábory, to mě bavilo, jenže jsme byli závislí na dotacích,“ dodává Veronika.

A tak se rozhodla postavit na vlastní nohy a založit svou výtvarnou dílnou. „Prostory jsem našla ve Vlkoši, kde jsme opravili statek. Postupně jsem nakupovala vybavení, techniku a pomaličku rozjížděla živnost,“ říká majitelka úspěšné dílny Lipka. Dnes pořádá nejrůznější kroužky a kurzy. Ve vsi také organizuje výstavy, jarmarky a tvořivé dílny nebo příměstské tábory. K tomu ještě sama objíždí různé akce a nabízí zboží vlastní výroby, pořád se učí novým věcem. A hlavně je šťastná, že v životě našla přesně to, co hledala.

autor: zem
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.