Nepleťme si léky a potravinové doplňky

11. prosinec 2019

O Vánocích se pod stromečkem často objevují potravinové doplňky, jejich kvalita je ale různá. O tom, jak poznat ty kvalitní, si Iveta Kalátová povídala s vedoucím lékárny Vojtěchem Grande.

Češi ročně za potravinové doplňky utratí neuvěřitelných 10 miliard korun. A před Vánocemi téměř každého z nás napadne, že darovat takový doplněk pro zdraví třeba babičkám a dědečkům není vůbec špatný nápad. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl vedoucí lékárny Mgr. Vojtěch Grande, který varoval zejména před potravinovými doplňky nabízenými na internetu. Určitě bychom měli i pro doplňky stravy zajít do lékárny a nechat si odborně poradit. Lék podle Vojtěcha Grandeho obsahuje látky s léčivými nebo preventivními účinky, oproti tomu doplněk stravy si můžeme představit jako „potravinu“, která má v sobě víc vitamínů a minerálů, než běžná potravina. Ale, jak se na každém balení takového doplňku musí ze zákona uvádět, rozhodně nenahrazuje běžnou stravu.

Jak tedy poznáme, že nám doplněk stravy pomůže a jaký nejlépe vybrat? Poslechněte si v rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.