Neumím si představit, v jakých podmínkách bojovali naši legionáři, říká Hana Pokorná

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hana Pokorná, členka Československé obce legionářské a učitelka historie na Církevním gymnáziu Německého řádu
0:00
/
0:00

Absolvovala pouť na Ukrajině po stopách československých vojáků obou velkých válek. „Ujeli jsme 4800 kilometrů autobusem v mínus patnácti,“ vzpomíná Hana Pokorná.

Dědeček Hany Pokorné bojoval na rakouské frontě v Itálii, ona se ale od dětství zajímá o legionáře. „Ve Stínavě, kde jsem trávila dětství, jsem poslouchala vyprávění pana Bureše, který mi ukazoval ruble, fotografie Transsibiřské magistrály, lodí, Panamského průplavu, “ vzpomíná členka Československé obce legionářské a učitelka historie na Církevním gymnáziu Německého řádu.

Zhruba před sedmi lety začala se studenty připravovat ročníkové práce. „Jedna ze studentek zpracovala příběh svého pradědečka legionáře. Rodina o něm neměla téměř žádné informace, znali jen datum narození a úmrtí. A to, že ho nacisté ho popravili v Berlíně,“ popisuje Pokorná.

Začaly společně bádat, oslovily vojenský archiv, který je perfektně zpracovaný. „Opravdu klobouk dolů. Tady se dozvíte spoustu podrobností. Třeba, kde byl legionář v zajetí, kde ho léčili, kterou lodí se vracel do republiky. Je to v ruštině, ale to není problém přeložit,“ dodává Hana Pokorná. Za čtyři a půl měsíce napsala její studentka skvělou práci a hlavně zpracovala obrovský kus rodinné historie.

autor: voj
Spustit audio