Neumím si představit, v jakých podmínkách bojovali naši legionáři, říká Hana Pokorná
Absolvovala pouť na Ukrajině po stopách československých vojáků obou velkých válek. „Ujeli jsme 4800 kilometrů autobusem v mínus patnácti,“ vzpomíná Hana Pokorná.
Dědeček Hany Pokorné bojoval na rakouské frontě v Itálii, ona se ale od dětství zajímá o legionáře. „Ve Stínavě, kde jsem trávila dětství, jsem poslouchala vyprávění pana Bureše, který mi ukazoval ruble, fotografie Transsibiřské magistrály, lodí, Panamského průplavu, “ vzpomíná členka Československé obce legionářské a učitelka historie na Církevním gymnáziu Německého řádu.
Zhruba před sedmi lety začala se studenty připravovat ročníkové práce. „Jedna ze studentek zpracovala příběh svého pradědečka legionáře. Rodina o něm neměla téměř žádné informace, znali jen datum narození a úmrtí. A to, že ho nacisté ho popravili v Berlíně,“ popisuje Pokorná.
Začaly společně bádat, oslovily vojenský archiv, který je perfektně zpracovaný. „Opravdu klobouk dolů. Tady se dozvíte spoustu podrobností. Třeba, kde byl legionář v zajetí, kde ho léčili, kterou lodí se vracel do republiky. Je to v ruštině, ale to není problém přeložit,“ dodává Hana Pokorná. Za čtyři a půl měsíce napsala její studentka skvělou práci a hlavně zpracovala obrovský kus rodinné historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.