Nezisková organizace Romodrom vyhlásila humanitární sbírku pro Romy z ukrajinského Mukačeva
Nezisková organizace Romodrom podporuje osoby ohrožené sociálním vyloučením už 23 let. Pomáhá jim se zajištěním základních životních potřeb a s integrací do společnosti. Hlavní tváří nové sbírky, jež byla zahájena 3. ledna, se stal zpěvák a hudebník David Kraus.
Romodrom začal s pomocí přímo na Ukrajině v srpnu 2022. O motivaci více s Janem Husákem, který vede zahraniční a humanitární sekci neziskové organizace Romodrom.
„My jsme nepomáhali jenom ukrajinským Romům, ale i řadě etnických Ukrajinců. A pomáháme stále. K potřebě pomáhat na Ukrajině nás přivedly špatné zkušenosti, hlavně související se dvojím přístupem k romským a etnickým utečencům. Pro nás z toho vyplynulo, že nejlepší bude pomáhat přímo na místě.”
„Přesvědčení v nás posílil jeden z našich bývalých zaměstnanců, rodák z Mukačeva. Když se vrátil zpátky na Ukrajinu, kontaktoval nás s žádostí, jestli bychom nemohli přijet.”
Tak se stalo, že na Ukrajinu odjel tým Romodromu. Chtěl se přesvědčit, v jakých podmínkách tamní Romové žijí.
„První výjezd na Ukrajinu jsme podnikli v srpnu roku 2022 a hned jsme se rozhodli, že tam zůstaneme a budeme tam pomáhat.”
Podle Husáka v Mukačevu žije odhadem 16 až 17 tisíc Romů. Patrná je neskutečná bída a beznaděj. Děti na otázku, kdy naposledy jedly, nedokázaly jasně odpovědět. Většinou měly jen sladký čaj. Romodrom pro ně připravil 25 pytlů jídla, které pro jednu rodinu vystačily na 2 až 3 týdny. Za zkušeností vyplynulo rozhodnutí se na Ukrajinu pravidelně jednou za měsíc vracet a pomoc postupně rozšiřovat.
Potraviny a hygienické potřeby se nakupují přímo na Ukrajině. V Mukačevu Romodrom zřídil i integrační centrum.
„V mukačevské tábora žije 16 až 17 tisíc romských obyvatel. My se rozhodli pracovat hlavně s dětmi. Zjistili jsme nejenom alarmující výši negramotnosti, ale zároveň i zájem o vzdělávání. Proto jsem se spojili s jedním vlastníkem soukromého objektu, který souhlasil s tím, že nám část pronajme. Tu jsme za pomoci místních opravili a zřídili integrační centrum, které má dnes dvě třídy, do kterých dochází 60 dětí. Děti dostávají snídani a oběd, mají dvě učitelky z tamní základní školy, dvě asistentky a jednu sociální pracovnici. Celý tým pomáhá nejen dětem, ale i jejich rodinám s překonáním tíživé, sociálně ekonomické situace.”
Romodrom pravidelně pomáhá i v dalších městech na Ukrajině.
„Působíme v Peričinu a v Zaričevu. Na obou místech žije zhruba 300 až 350 osob. V Zaričevu jsme navázali kontakt s místním pastorem, který tam vede skupinu dětí a my mu nyní poskytujeme humanitární pomoc. V Peričinu jsme se spojili s místním prostředníkem humanitární pomoci.”
Sbírka pro děti z Mukačeva probíhá ve dnech 8. až 12. ledna 2024. Více informací na stránkách Romodromu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.