Neznám slovo „nejde“, říká srdcerváč Tomáš Mošnička, který dokazuje, že i s handicapem lze žít naplno

21. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Handbiker Tomáš Mošnička

Tomáš Mošnička je aktivní český handicapovaný sportovec. Je mistrem světa ve vzpírání, v benchpressu tělesně postižených z roku 2000. Závodí také na handbiku a říká, že pokud není na kole vidět krev, tak to není správný trénink. Zkrátka je k sobě tvrdý.

Závodit ale začal jako zdravý v závodech sidecar. A to se mu stalo osudným. Bouračka na trati pro něj znamenala úraz páteře a invalidní vozík. Když jsem se ho ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc ptala: “Jak se vám to stalo?“ Odpověděl po pravdě a bez mrknutí oka s tím, že o úrazu, který mu navždy změnil život, nemá problém mluvit. Že se na trať dokonce po letech vrátil, aby si to všechno připomněl a že se vlastně vůbec necítí jako handicapovaný člověk, protože žít začal doopravdy až po úrazu, teprve na vozíku poznal skutečnou hodnotu života.

Tomáš Mošnička benchpress

O tom, co se mu stalo, mluví i s ostatními postiženými a snaží se nalít jim energii do žil. I proto se zapojil do projektu Srdcerváči Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který veřejnosti ukazuje, že zdravotně postižení chtějí a mohou pracovat. A mnohdy stačí málo – dát jim šanci a pootevřít pomyslné dveře.

Každý rok v září představují Srdcerváči několik odvážných, které spojuje jedno – jsou zdravotně postižení, ale přitom se nebojí s životem porvat a plní si své osobní i profesní sny. Se srdcerváčem Tomášem Mošničkou se můžete blíže seznámit v přiloženém rozhovoru.

autor: zos
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.