Nikolaj Vasiljevič Gogol: Scény ze společenského života. Která dívka je vhodnou nevěstou? A jak se zbavit té podle matčina názoru nevhodné?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka Scény ze společenského života je rozhlasovou adaptací divadelní aktovky. Staneme se svědky komického rodinného dramatu. Která dívka je vhodnou nevěstou pro Michaijla? A jak se zbavit té podle matčina názoru nevhodné?

Účinkují: Jorga Kotrbová, Kamil Halbich, David Prachař a Hana Brothánková
Připravila: Jana Paterová
Překlad: Alena Morávková
Zvuková spolupráce: Tomáš Gsöllhofer
Režie: Petr Mančal
Natočeno: 2001

Nikolaj Vasiljevič Gogol se v roce 1809 narodil na Ukrajině v městečku Velké Soročince. Dětství prožil na rodové usedlosti Vasiljevce, Gogolovi měli prý asi osmdesát nevolníků. Jeho otec, V. A. Janovskij – Gogol, byl jedním z prvních ukrajinských spisovatelů, který psal ukrajinsky, příjmení Gogol, správně ukrajinsky Hohol, odkazovalo na kozácký původ rodiny. Malý Nikolaj byl vychován v přesvědčení, že je geniální dítě, jímž pravděpodobně taky byl.

Na konci roku 1828 se Gogol stěhuje do Petrohradu, kde časopisecky publikuje první povídku a vydává knihu básní. Setkává se ovšem s naprostým nezájmem, je nucen celý náklad skoupit a zničit. I plány na veřejně prospěšnou právnickou činnost vzaly brzy za své a zklamaný Gogol prchá do Německa. V roce 1829 se ale do Petrohradu vrací a znovu píše. Vydává Petrohradské povídky a uspěje. Jeho literární úspěchy a podpora vlivných přátel, ke kterým patří především A. S. Puškin, mu umožní, aby se od roku 1835 živil výhradně psaním.

Jako dramatik Gogol inklinuje spíše ke komedii, v níž zobrazuje velkoměstské prostředí se všemi sociálními vrstvami a společenskými typy. Mezi nejznámější Gogolova dramata patří Revizor, Hráči nebo Ženitba. Mezi prozaickými díly pak vynikají Mrtvé duše, Večery na samotě u Dikaňky nebo zmíněné Petrohradské povídky.

V letech 1843 až 1850 pracoval Gogol na druhém dílu Mrtvých duší, který měl být oslavou obrodných sil Ruska. V té době prochází hlubokou vnitřní krizí a zříká se své předchozí tvorby jako urážlivě satirické a umělecky falešné. Dokonce se vydává na pouť do Jeruzaléma a do Ruska se vrací jako náboženský blouznivec. Krátce před smrtí pak v jednom ze svých záchvatů spálil celý rukopis. Nikolaj Vasiljevič Gogol umírá v Moskvě 4. března roku 1852.

Dostojevskij prý prohlásil: „Všichni jsme vyšli z Gogolova Pláště.“ Je každopádně zřejmé, že zakladatelem novodobé ruské literatury byl Puškin, ale teprve Gogol určil správný směr.

autor: ele
Spustit audio