Nová cyklostezka podél plumlovské přehrady by měla být postavena za rok

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plumlov

Po sedmi letech průtahů získal Plumlov souhlas ke stavbě cyklostezky vedoucí kolem Plumlovské přehrady. Radnice si od ní slibuje, že výrazně zvýší bezpečnost na silnici vedoucí k oblíbenému turistickému cíli. Vyřešit ale bude muset jeden zásadní problém. Na stavbu několikakilometrové stezky v náročném terénu má totiž kvůli podmínkám dotace jen jeden rok.

„Jako cyklisté cestu do Prostějova nezvládáme kvůli dětem,“ říká Petra Urbanová z Plumlova , která jezdí na kole pravidelně. S malým synem se ale bojí jezdit po frekventované silnici, která je zatím jedinou možnou cestou, jak se dostat do Prostějova. „Jako řidič, když jedu a musím se vyhýbat cyklistům, bývá to problém. Často za nimi jedu a za mnou se tvoří vláček z aut, než se nám podaří je předjet,“ dodává Urbanová.

To se brzy změní. Plumlov získal vše potřebné, aby mohl začít stavět cyklostezku podél přehrady. S lidoveckou starostkou města Gabrielou Jančíkovou teď stojíme na balkónu radnice, odkud vidíme přesně to místo, kde se začne brzy stavět. „Když se podíváme před sebe, tak vidíme plumlovský kemp Žralok, začínáme tady a podél potoka až k přehradě, dostáváme se na levý břeh přehrady a po silnici až k letnímu kinu,“ popisuje starostka trasu.

Plumlov o cyklostezku usiluje sedm let a za tu dobu město projekt několikrát přepracovalo. „Bylo to připomínkováno úřady, musely se vykoupit pozemky, musela se udělat smlouva s Povodím Moravy, muselo to projít stavebním úřadem,“ vyjmenovává Jančíková s tím, že celá stavba vyjde na 18 milionů korun, většinu zaplatí město z dotace. „Do konce prázdnin bychom chtěli mít dodavatele stavby,“ uzavírá starostka.

Město teď zpracovává také územní plán, ve kterém počítá se stavbou parkoviště právě u cyklostezky.